Yürümesi Geciken Çocuklarla İlgili Merak Ettikleriniz

Bebeklerde yürüme, genellikle on ikiyle on sekiz ayları arasında başlar. On sekiz ayını doldurduğu hâlde çocuğunuz yürümeye başlamadıysa, hatta emeklemiyor ve yatar pozisyondayken bacaklarıyla tekme atma hareketleri yapmıyorsa çocuk nöroloğu ile görüşmek gerekmektedir.

Yürümesi Geciken Çocuklarla İlgili Merak Ettikleriniz

Çocuğun yürümesini geciktiren faktörler nelerdir?

Çocukların yürümeye başlaması, anne ve babaları en çok heyecanlandıran gelişim aşamalarından biridir. Başını dik tutma, oturma gibi gelişim evrelerinin ne zaman olduğu genellikle hatırlanmazken, çoğu ebeveyn bebeklerinin ne zaman yürümeye başladığını tam olarak hatırlar. Yürümeye kadar olan gelişim evrelerinde kişisel farklılıklar çok azdır, genellikle yürümede olduğu kadar esnek bir zaman dilimi verilemez. Çocuklar genellikle ortalama on iki, on üç ay civarında yürümeye başlarlar. Ancak bazı çocuklar da bu dokuz ay kadar erken olurken, bazı çocuklar da on yedi, on sekiz aya kadar gecikebilir. Kimi çocuk önce emekler ve sonra tutunmadan desteksiz yürümeye başlar. Kimi çocuk emeklemez, kollarından destek alarak kendini poposunun üzerinde sürükleyerek hareket eder, daha sonra yürümeye başlar. Kimisiyse bunların hiçbirini yapmadan direkt yürümeye başlayabilir.

Çocuğun yürümesini geciktiren faktörler nelerdir?

Genetik yapı, çocuğun boy-kilo oranları, erken doğup doğmaması gibi birçok faktör, çocukta bir anormallik olmaksızın yürümenin gecikmesine neden olabilir. Yine ailenin aşırı korumacı olması dolayısıyla çocuğa fırsat verilmemesi veya çocuğun yeterince cesaretli olmaması gibi basit nedenler de yürümenin gecikmesine yol açabilir. Yani yürüyemeyen bir çocukta diğer gelişim evrelerinde bir aksama yoksa, doktorun yaptığı fizik muayene ve nörolojik muayenenin normal olması koşuluyla on sekiz aya kadar endişelenmeden beklenebilir. Ancak bebeğinizi takip eden doktorun bir şüphesi varsa ve diğer gelişim evrelerinde aksama varsa, çok daha erken araştırma yapılabilir. Ebeveynlerin çoğu, bebeklerinin erken yürümesi için ne yapmaları gerektiğini sorarlar. Aslında bu sorunun kesin bir cevabı var denilse de çok da doğru değildir. Yürüteçlerin yürümeyi kolaylaştırıcı bir etkisi olduğuna dair hiçbir kanıt yoktur. Hatta henüz dengesi ve kasları eş güdümü çok uygun olmadan çocuğun yer değiştirmesine olanak sağlaması nedeniyle yürümeyi geciktirebilir. Yine bazı özel ortopedik ayakkabıların hiçbir faydası olmadığı belirtilmektedir. Ev içinde çocuklar için aslında en iyisi çıplak ayakla yürümektir, böylece ayaklarının ucuna basa basa yeri de daha iyi hissedebilmektedir. Yerdeki engebelerin, yükseltilerin ve girintilerin ayak tabanında hissedilmesi, beyine çok olumlu uyarılar göndermektedir. Bebeğiniz bir yere tutunarak kendini yukarı çekmiyorsa, muhtemelen yürüyebilmek için yeteri kadar hazır olmayı bekliyor olabilir. Yine de, bir sonraki muayenede bu sorunu doktorunuzla konuşabilirsiniz.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0