Yeni Doğan Bebeklerin Görünüşü

Bebekler anne karnından çıktıkları zaman, film ve dizilerde gösterilenden daha farklı bir görünüme sahip olacaktır. Bebeğin doğduğu zaman nasıl bir görünüme sahip olabileceğinin farkında olan ebeveynler, bebeklerini kucaklarına aldıklarında hayal kırıklığı veya şaşkınlık yaşamayacaktır.

Yeni Doğan Bebeklerin Görünüşü

Yeni doğan bebekler nasıl görünür?

Bazı ebeveynler, filmler, diziler veya başka şeylerin de etkisiyle bebeklerinin daha kusursuz bir görünümde olacağını düşündüklerinden bebeğin bu durumunu görünce şaşkınlık yaşayabilir. Yeni doğan bebeklerin göz kapaklarının şiş olması, ellerinin ve ayaklarının mor tonlarında bir renge sahip olması, bacakları ve kollarında çizikler bulunması, vücudunun buruşuk ve solgun olması son derece normal bir durumdur.

Bebek yeni doğduğunda kafası, uzun, düz ve biçimsiz gibi görünecektir. Bebeğin kafa yapısının bu şekilde görülmesinin nedeni, doğum sırasında bebek doğum kanalından geçerken annenin leğen kemiğine uyum sağlaması için kafatasının uzamasından kaynaklıdır. Zamanla bu görüntü normale dönecektir. Ayrıca doğumun ardından bebeğin kafatasında iki adet bıngıldak yer alır. Bunlar, bebeğin kafatasındaki kapanmayan kemiklerdir ve genellikle altı hafta sonra kapanırlar.

Yeni doğan bebeklerde morluklar ve çürükler görülebilir mi?

Yeni doğan bebeklerin derilerinde büyük ihtimalle morluklar ve çürükler görülecektir. Doğumun ardından bebeğin derisinde görülebilecek şişlikler ve morluklar genellikle kısa süre içinde kaybolacaktır. Birkaç hafta süreyle yeni doğan bebeklerin derilerinin pul pul dökülmesi de olağan bir durum oluşturur ve genelde kendiliğinden iyileşir. Ayrıca yeni doğan bebeklerde sık görülen bazı deri ve cilt bozukluklarından bahsedilebilir. Bunlar; bulaşıcı olmayan, bebeğe bir rahatsızlık vermeyecek ve vücutta bazen görünüp bazen kaybolan kızarıklıklar şeklinde bulunan “eritema toksikum”, bebeğin çenesi ve burnunda görülebilecek sivilce şeklindeki beyaz kabarcıklar hâlinde görülen “milia”, bebeğin sırtında, boynunda, göğsünde kırmızı leke ve kabarıklık hâlinde görülebilecek “bebek aknesi” gibi cilt bozukluklarıdır. Bunlar genellikle doğumun ardından kısa bir süre sonra kendiliğinden kaybolur.

Bebeğin derisinde doğum lekesi görülmesi de muhtemel olacaktır. Bu lekeler doğum sırasında görünmese bile doğumdan birkaç hafta sonra bile ortaya çıkabilir. Kalıcı veya geçici olabilen bu lekelerin büyük çoğunluğu zararsız olsa da kimi zaman tedavi gerektiren doğum lekeleriyle de karşılaşılabilir.

Doğumun ardından bebeğin burnunun basık, gözlerinin şiş, yanaklarında morluklar veya çeşitli izler olduğu gözlemlenebilir. Genellikle doğum sırasında oluşan bu durum doğumdan kısa süre sonra geçecektir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0