Yeni Doğan Bebeklerde Ağlama

Bebeğiniz doğduktan sonra bir süre kendini ifade etmek için ağlama yöntemini kullanacaktır. Ağlamak bebeğinizin konuşma biçimidir ve istekleri hakkında size ipuçları verir.

Yeni Doğan Bebeklerde Ağlama

Yeni doğan bebekler neden ağlamaktadır?

Yeni doğan bir bebek gelişiminin ilerleyen evrelerindeki bir bebeğe kıyasla çok daha fazla ağlayabilir. Bu durumda ebeveynler bunun sürekli böyle devam edeceği endişesine kapılırlar. Bebeklerin tümü ağlar ancak bazı bebekler daha fazla ağlar. Bunun birden fazla farklı sebebi olabilir.

Bebeğinizin her ağlayışını önceleri bir rahatsızlığı olduğuna yormanız olağandır. Ancak ağlamanın bebekler için doğal ve tek iletişim biçimi olduğunu unutmamalısınız. Kaygı, stres, üzüntü veya acı durumlarına ağlayarak tepki vermek yetişkinlere özgüdür. Bebeğiniz ise kendini ifade etmek için ağlar.

Bebekler genellikle temel ihtiyaçlarının karşılanması konusunda size ipucu vermek için ağlarlar. Acıktıklarında, uykuları geldiğinde veya dolu bir bezden rahatsız olduklarında ağlamaları oldukça doğaldır. Bu ağlamaları diğer ağlamalardan ayırmak için bebeğinizi iyi gözlemlemeniz yeterli olacaktır. 

Bazı bebekler temel ihtiyaçları dışınca sebepsizce de ağlarlar. Bunu sıkıntıdan ağlamak gibi değerlendirebilirsiniz. Bebeğiniz mutlu bir bebek olsa dahi yapılan araştırmalara göre her 10 bebekten 9’u günlerinin 15 dakika ila 1 saatini ağlayarak geçirir. Nedensiz ağlama olarak adlandırılabilecek bu ağlama genellikle akşamları baş gösterir. Bunun sebebi bebeğinizin evinizdeki akşam yoğunluğundan rahatsız olması olabilir. Gündüz sessizce yatağında yatan bebeğiniz akşam ev halkının eve dönmesiyle odak noktası hâline gelmekten sıkılabilir. Gün boyunca maruz kaldığı değişik sesler, görüntüler, kokular gibi çeşitli uyaranların hissettirdiği yorgunluğu da atmaya çalışıyor olabilir.

Bebeğiniz mutlu bir bebek olsa da uykuya dalmakta güçlük çektiğinde veya yorgun olduğunda ağlayabilir. Bu durumu tespit etmek için uyku öncesinde ne kadar süre ağladığını gözlemleyebilirsiniz. Eğer bebeğiniz uyku öncesi 10-15 dakika ağlıyorsa bu uykuya dalmakta zorlandığından veya yorgunluktan kaynaklanıyor olabilir. Buna engel olmak için gün içinde bebeğinize yeterli dinlenme imkânını sağlamayı ve uykuya dalmayı kolaylaştırıcı tekniklerden faydalanmayı deneyebilirsiniz.

Yenidoğandaki sürekli ağlama durumu ne zamana kadar devam edecek?

Yenidoğanlarda ağlama genellikle ilk üç aydan sonra kendiliğinden geçer. Belli bir süre sonra siz bebeğinizi daha iyi tanımaya o da kendini ifade etmeyi öğreneceği için daha kolay sakinleşecektir.

Bebeğinizde oluşan ani bir ağlama durumunda hemen evham yapmamalı, sağlık açısından bir sorun olup olmadığı ile ilgili gerekli kontrollerini yapmalısınız. Endişeniz devam ediyorsa doktorunuza danışabilirsiniz.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0