BEBEĞİNİZİN YENİ BECERİLER KAZANDIĞINI GÖSTEREN BELİRTİLER

Bebekler gelişim süreçlerinde, yeni bir beceriler kazandıklarından bazı belirtiler gösterirler. Bebeğinizdeki bu belirtileri gözlemleyerek onun gelişimine yardımcı olabilirsiniz.

BEBEĞİNİZİN YENİ BECERİLER KAZANDIĞINI GÖSTEREN BELİRTİLER

Bebeğin yeni beceriler kazandığı nasıl anlaşılır?

Bebekler doğdukları andan itibaren çevrelerini gözlemlemeye başlarlar. Gözlemleri sayesinde bazı bilgiler edinirler. Bebekler edindikleri bilgileri kullanarak yeni beceriler geliştirirler fakat bu beceriler bir anda ortaya çıkmaz. Bebeğiniz bu becerileri geliştirmeden önce bazı belirtiler gösterir. İlk önce huysuzlanmalarla başlayan bu belirtiler daha sonrasında ufak becerilere dönüşür. Bebeğinizin gelişimine yardımcı olabilmeniz için bu ufak belirtileri fark etmeniz önemlidir.

26 haftalık bir bebek, bu evrede birden fazla beceri geliştirmeye çalışabilir. Bebekler bu dönemlerde nesneler ve insanlar arasındaki iletişimi çözmeye çalışırlar. Bebeğinizin kendi ilgi alanına göre odaklandığı şeyler de değişecektir. Bebeğinizi ilgilenmediği şeylere karşı zorlamak faydalı olmayacaktır çünkü bebeğinizin duygusal gelişimi dışında kişisel gelişimi de devam etmektedir. Çocuğunuzu, ilgilenmediği şeylere zorla yönlendirmek yerine ilgilendiği şeylere karşı teşvik edebilirsiniz.

Bebekler 26. haftaya geldiğinde hem fiziksel gelişimlerini sürdürürler hem de nesneler arasındaki iletişimi çözmeye çalışırlar. Bu nedenle bebeğinizin davranışları dışında hareketlerinde de değişim görebilirsiniz. Bu dönemde bebekler, dengelerini sağlamaya başlarlar. 26 haftalık bir bebek tek başına ayakta durabilir, kendi başına oturmaya çalışabilir ve destek alarak yürümeye başlayabilir. İlk adımlarını atmaya başlayan bebek çevresindeki nesnelere tutunarak yürümeye çalışabilir. Bebeğiniz böyle yaparak vücudunun kontrolünü tek başına sağlamaya çalışır. Çocuğunuz bu dönemde emeklerken vücudunu kontrol etmeyi öğrendiği için tek başına dolaplara girip çıkabilir, alçak basamaklara ulaşabilir, masaların altındaki cisimlere ulaşmaya çalışabilir. Çocuğunuz artık sizin yardımınız olmadan hareket etmeye başladığından evin etrafında aldığınız önlemleri artırmanız faydalı olabilir.

Bebeğin bu zamanda duygusal gelişimi nasıl olur?

Bu dönemde bebeğinizin duygusal gelişimleri de devam ettiği için dokunma, hissetme, yakalama becerilerinde de değişiklikler görebilirsiniz. Çocuğunuz, kol ve bacaklarını daha rahat hareket ettirebilmek için oyuncaklarını ve diğer nesneleri bir yerden başka bir yere taşıyabilir. Oyuncak sepetini boşaltabilir ve içindekileri etrafa fırlatabilir. Bebeğiniz oyuncaklarıyla oynarken her iki elini de kullanabilir, küçük nesneleri tutmak için başparmağını ve işaret parmağını birleştirebilir. Çocuğunuz, parmaklarının kontrolünü daha rahat sağlayabildiği için çoraplarını ve ayakkabılarını çıkarmaya çalışabilir. Bu nedenle bu dönemi bebeğinizin dağıttığı eşyaları toplamakla geçirebilirsiniz.

Bebeğinizi gözlemleyerek ilgi alanlarının farkında olabilirsiniz ve çocuğunuzun bu yöndeki gelişimini hızlandırmak için ona yardımcı olabilirsiniz. Mesela çocuğunuz gözlemlemeyi daha çok seviyorsa, onun ev içindeki hareketlerinizi izlemesini sağlayabilirsiniz. Eğer bebeğiniz dinlemeyi daha çok seviyorsa evin içinde çeşitli müzikler çalabilir, onunla konuşabilir ya da çeşitli aletlerle ses çıkarmasını sağlayabilirsiniz.

BEBEKLERDE TERK EDİLME KORKUSU ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0