Yemek Sırasında Çocuğun İnsiyatif Kullanması

Çocuğunuz belirli bir döneme geldiğinde, yemek yerken inisiyatif kullanmak isteyebilir. Çocuğunuza zarar vermeyecek şekilde yemek sırasında kimi zaman çocuğunuzun kendi kararlarını uygulamasına izin vermek faydalı olabilir.

Yemek Sırasında Çocuğun İnsiyatif Kullanması

Çocuğunuz öğününün süresini uzatmak istiyorsa ne yapmalısınız?

Özellikle iki buçuk üç yaş dönemine gelen çocuklar yemek yeme hızı, yemek seçimi veya çatal bıçak kullanımı konusunda kendi istedikleri gibi davranmak isteyebilirler. Bu konuda çocuğunuza her zaman karşı çıkmadan size ve çocuğa uygun olacak şekilde öğünler geçirmeniz doğru olacaktır.

Çocuğunuz yemek yerken yavaş hareket edip herkes yemeğini bitirse bile öğününün süresine uzatmak isteyebilir. Bu durum bazen ebeveynler için can sıkıcı olsa da çocuğunuza yeterli vakti vermeye özen göstermelisiniz. Çocuğunuza yemeğini bir an önce bitirmesi için baskı yapmak, onu azarlamak çoğu zaman çocuğu hızlandırmak yerine onu daha da yavaşlatacak, doğru ve sağlıklı yemek yeme alışkanlığı kazanmasına engel olacaktır. Çocuğunuzun yemek sırasında dikkatini başka şeylerin dağıtmasına izin vermeden ona istediği sürede yemeğini tamamlaması için vakit vermelisiniz.

Çocuğunuz yemek konusunda seçiciyse ne yapmalısınız?

Bazı çocuklar ise yemek konusunda seçiciliğe başlamış olabilir. Onun yemek seçmesine izin vermeden sizin pişirdiğiniz veya istediğiniz şeyi yemesi konusunda çocuğunuza baskı yapmanız, yeme bozukluğu, düzensiz beslenme alışkanlığı veya başka olumsuz durumlara yol açabilir. Çocuğunuza istediği yemeği yeme konusunda özgürlük tanımanız, onun şımarmasına yol açmayacaktır. Çocuğunuza yemek istediği şeyleri yiyebileceğini ama sizin pişirdiğiniz yemeğin de alternatif olarak bulunduğunu söylemeniz doğru olacaktır. Ancak bunu yaparken çocuğunuzun sürekli sağlıksız gıdalarla beslenmemesine özen göstermelisiniz.

Çocuklar yemek yerken kullandığı çatal bıçağı kendileri kullanmak istediğinde bunun riskli bir durum oluşturacağını düşünüp ona izin vermiyor olabilirsiniz. Çocuğunuzun bunu istemesinin sebebi büyük ihtimalle kendi bağımsızlığını kazanmak istemesidir. Çocuğunuz bunu yapmak istediğinde ona karşı çıkmak yerine sürekli onu gözlemleyerek kendine zarar vermeden yemek yerken kullandığı çatal, bıçak gibi şeyleri kullanmasına izin vermeniz daha doğru bir davranış olacaktır. Çocuğunuz bunu yapmak istediğinde hemen eline çatal veya bıçağı tutuşturmak yerine bunların nasıl kullanacağını ona gösterip öğrettikten sonra kullanmaya çalışmasına izin vermeniz çocuğun öz güven kazanması ve kendi ihtiyaçlarını bağımsız olarak karşılamayı öğrenmesi için katkı sağlayacaktır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0