Yemek Saatlerinde Uyum Sağlama

İki yaşını tamamlamış çocukları, hâlâ hareketli dönemlerinde olduğundan yemek masasında sabit bir şekilde oturtmak bir savaşa dönüşebilir. Çocuğunuzun yemek sırasındaki huzursuz davranışlarını azaltmaya yönelik tavsiyeler için makalemize göz atabilirsiniz.

Yemek Saatlerinde Uyum Sağlama

Çocuğunuzun yemek sırasındaki huzursuz davranışlarını nasıl azaltabilirsiniz?

Hâlâ çevresini keşfetme döneminde olan iki yaşında bir çocuğu yemek masasında uzun süre oturtmak çoğu zaman zordur. Bu yaştaki çocuklar için uzun saatler yemek masasında oturmak anlamsız gelebilir ve ısrarla masadan ayrılmak isteyebilirler. Savaş alanına dönen sofralarınızın huzura kavuşması için doğru ve etkili yöntemler izlemek sizin için oldukça faydalı olacaktır.

Yemek sırasında sıkılan ve masadan kalkmak isteyen çocuğunuzun oturduğu sandalyeyi değiştirmek, dikkatini tekrar yemek masasına vermesine yardımcı olabilir. Masada ailenizin diğer üyeleriyle yapacağınız yetişkin sohbetleri, çocuğunuzun yemek masasına olan ilgisini kaybetmesine neden olabilir. Yapacağınız sohbetleri anlamayıp size ayak uyduramadığından masadan kısa sürede kalkmak isteyecektir. Yemek sırasında ona yönelik konular açmak ve çocuğunuzu sohbete dâhil etmek, yemek masasına olan ilgilisini artırabilir.

Çocuğunuz, yemeğini bitirdikten sonra sizinle birlikte masada oturmaya devam etmek istemiyorsa onu zorlamayın. Masadan kalkıp koşmasına izin verebilirsiniz. Fakat elinde yiyecekle masadan ayrılmamasına dikkat edin. Böylece yemek yemenin ve koşmanın farklı şeyler olduğunu öğretmekte yardımcı olabilirsiniz. Bu iki eylemin ayrımını yapmasına dikkat edin. Ama bazen durum, çocuğun sıkılmasından kaynaklanmayabilir. Çocuklar yetişkinlerden daha kısa sürede acıkırlar ve açlığa toleransları yetişkinlerden daha az olabilir. Çözüm olarak çocuğunuza kendi yemek saatinizden daha önce yemek yedirebilirsiniz. Yemek yedirirken ona eşlik etmeniz yalnız hissetmesini önleyebilir. Yemeğini yedirdikten sonra bir oyunla meşgul olana ya da uyuyana kadar kendi yemeğinizi erteleyebilirsiniz. Böylece siz de sakin bir şekilde yemeğinizi yiyebilirsiniz.

Çocuğunuz öğünlerinde çok az yemek yiyorsa ve öğünlerini atlıyorsa, yeteri kadar beslendiğinden emin olun. Bu gibi durumlarda aralarda bir şeyler atıştırmasını sağlamaya çalışın. Fakat bunu yaparken ayarı fazla kaçırmamaya ve atıştırmaların zamanına dikkat edin. Öğünler arasında verdiğiniz atıştırmalıklar, ana öğün vaktine yakın olduğunda çocuğunuzun iştahı kapanabilir ve yemeğini yemek istemeyebilir. Bu durum çocuğunuzun alması gereken besinleri yeteri kadar alamamasına neden olabilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
1
angry
0
sad
0
wow
0