Yaz Aylarında Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Bebeklerin yaz aylarını sağlıklı şekilde geçirmesi için almanız gereken önlemler söz konusudur. Sağlıklı bir yaz geçirmek için bazı taktiklerden bahsedilebilir.

Yaz Aylarında Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Sağlıklı bir yaz geçirmek için ne yapılabilir?

Bebeğiniz bu güzel yaz aylarında fazla sıcaktan bunalabilir. Bu bunalımın önüne küçük tüyolar ile geçilebilir. İnce, rahat kıyafetler seçilebilir. Bir yaş altı bebekler için ince, pamuklu, hava alan ve tek kat giysiler seçilmesi tavsiye edilir. Aksi hâlde bebek ateşlenebilir. Ter bezleri çalışmasını durdurabilir, deride beneklenme dediğimiz isilik meydana gelebilir.

Bebeklerin rahat bir yaz geçirmesi demek annenin de rahat bir yaz geçirmesi demektir. Sık sık sabun ve şampuan kullanarak bebeği yıkamak cildin koruyucu bariyerinin bozulmasına sebebiyet verebilir. Mantar oluşumu da yaz aylarında çok daha kolay olabilir. Banyo sonrası yağlı kremler sürmek yerine pudra ve losyon tercih edilebilir. Sık bez değiştirdiğinizde bebeğin poposunu açık bırakmak hava almasını sağlayacaktır. Çinko oksitli koruyucu kremler de pişiği önlemek için yeterli olabilir. 

D vitamini alımı için doğru saatlerde dışarı çıkmak önemlidir. Bebeğin vücudunun D vitaminine ihtiyacı vardır. Sabah saat 10’dan önce ve öğlen 4’ten sonra dışarıda olmak için uygun zaman dilimleridir.

Yaz aylarında neye dikkat edilmelidir?

Bebeğiniz için güneşten sonraki tehlike böcek ve sineklerdir. Bebeğinizi böcek ve sineksavar spreyler ile korumaya çalışmanız ona zarar verebilir. Sıkılan spreyin içeriği bebeğin vücuduna zarar verebilir. İçeriğini bilmediğiniz ürünleri kullanmaktan kaçınmalısınız.

Bu aylarda sık sık kullanılan klimalar da dikkatli olunması gereken başka bir meseleyi oluşturur. Klimanın bakteri filtresi olması, zatürreye bağlı hastalıklara sebep olabilir. Klimanın çocuğunun yüzüne fazla miktarda kuru hava üflemesi üst solunum hastalıklarına sebep olabilir.

Dikkat edilmesi gereken başka bir husus ise yaz ishalidir. Mikroorganizmaların gıdalarda ve çevrede çabuk üreyeceği bu aylarda bebeğinizin sağlığına daha fazla özen göstermeniz gerekebilir. Anne sütü ile beslenen çocuklar bu durumdan daha az etkilenmektedir. Ek gıdalara geçmiş bebekler için hafif yiyecekler her zaman tercih edilebilir. Yaz meyveleri ve sebzeleri çocuklarınızın seveceği tatlarda yemekler hazırlamanıza yardımcı olacaktır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0