Yaş Aralıklarına Uygun Davranışlar

Çocukların bazı davranışları, anne babalarını endişelendirse de bu davranışlar yaşlarının getirdiği bir durum olabilir.

Yaş Aralıklarına Uygun Davranışlar

Çocuklar hangi yaş aralıklarında ne tür davranışlar sergiler?

Çocukların sergiledikleri bazı davranışlar, anne babalarına uygun gelmez. Ebeveynler çocuklarında bir sorun olduğunu düşünebilirler ama bazı davranışlar çocuğunuzun yaşından kaynaklanabilir.

Çocukların gelişim sürecinde, bazı yaşlarda belirli davranışlar ortaya çıkar. Bu davranışların çoğu, çocuğun gelişim döneminde kendi iç dünyasında yaşadığı değişimden kaynaklanır. Bu davranışlar, ebeveynleri her zaman mutlu etmeyebilir ve çoğu zaman uğraştırıcı bir süreçtir. Fakat davranışların size uygun olmaması, ortada bir davranış bozukluğu olduğu anlamına gelmez. Çocuğunuz hakkında yanlış bir ön yargıya varmadan, sizi hangi yaşlarda ne gibi davranışların beklediğini bilmek işinizi kolaylaştırabilir. Böylece hem çocuğunuz için endişelenmemiş olursunuz hem de bu davranışın ne kadar daha süreceğine dair bir fikriniz olur.

Çocuklar 1,5-2 yaş civarındayken inatçı bir döneme girerler ve her şeyin tersini yapma eğiliminde olabilirler. Etraftaki her şeyi eleştirmeye meyillidirler ve sadece olumsuz şeyleri görürler. Bu dönemde bazı anne babalar, çocuklarına söz geçirebilmek için ters psikoloji taktiğini bile uygulayabilirler. Çocuğunuz yeni yaşına yaklaştıkça bu davranış yavaş yavaş azalır fakat 3 yaşındayken yeni davranış biçimleri ortaya çıkar. Bazı durumda inatçılık ve söz dinlememe 5 yaşına kadar sürse de azalmış olabilir. Çocuk 3-5 yaş aralığında aşırı hareketlenebilir. Sinir sistemi geliştiği ve etrafındakileri biraz daha anlamlandırabildiği için kâbus görmeye başlayabilir ve bu da uykuya gitmeme gibi problemlere sebep olabilir.

Çocuk 6-10 yaşları arasındayken artık bir sosyal çevreye sahip olduğundan arkadaşlarını kıskanabilir, yalan söylemeyi öğrenebilir ve agresif davranışları nedeniyle kavga çıkarabilir. Okula yeni başlayan bir çocuk her sabah okula gitmemek için bahaneler üretebilir. İstediğini elde edemediğinde huysuzlaşabilir. Bu dönemde özellikle erkek çocuklarında öfke ve kavga etme eğilimi başlar.

Çocuğunuz ergenliğe girdiğindeyse onu yine çocukluğuna dönmüş gibi hissedebilirsiniz. Çocuğunuz artık her şeye duyarlıdır ve çabuk sinirlenir. Kendinden hoşlanmaz. Vücudunda yaşadığı fiziksel değişimler de kendini beğenememe durumunu tetikler.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0