Yaratıcılığı Teşvik Etme Yöntemleri

Her çocuk büyüdüğünde tanınmış bir sanatçı olabilecek potansiyele sahiptir. Önemli olan, çocuğunuzun bu yaratıcığını teşvik etmektir. Çocuğunuzun sahip olduğu potansiyeli kaybetmeden yaratıcılığını geliştirmek konusunda ona yardımcı olun.

Yaratıcılığı Teşvik Etme Yöntemleri

Çocuk yaratıcılık konusunda nasıl teşvik edilir?

Çocuklar, hayal gücü ve yaratıcılık konusunda büyük bir potansiyele sahiptir. Ebeveynlerin doğru yönlendirmeleriyle birlikte sahip olduğu potansiyel başarılı bir şekilde ortaya çıkarılabilir. Çocuğunuz iki yaşını tamamladıktan sonra yaratıcılığını ve hayal gücünü teşvik etmek, hem kişisel gelişimi hem de ileriki yaşamı için kritik bir rol oynayabilir. Çocuğunuzu, sahip olduğu potansiyeli yitirmeden yetiştirmek için basit yöntemler uygulayabilirsiniz.

Çocuğunuzla birlikte vakit geçirirken ortalığı pisletmesine müsaade edin. Zaten motor yetenekleri yeni yeni gelişmekte olan iki yaşındaki bir çocuğun düzenli olmasını beklemek yanlış olabilir. Yaptığınız boyama çalışmaları sırasında, boyaların etrafa yayılmasına hazırlıklı olun. Eğer boyaların etrafa vereceği zarardan endişeleniyorsanız, çalışma sırasında yerleri ve çalışma masasını gazete veya örtülerle kaplayabilirsiniz. Havalar uygun olduğunda boyama çalışmalarını dış mekânlarda da yapabilirsiniz. Evinizi temiz tutmak adına çocuğunuzu kısıtlamak, onun sahip olduğu potansiyelin körelmesine neden olabilir.

Yaptığınız etkinlikler sırasında çocuğunuza, yapacağı şeylere dair tavsiyeler vermekten kaçının. Çocuğunuz, sizin beğeninizi kazanmak adına dediklerinizi yapabilir fakat bu durum yaptığı şeyin kendine ait olmadığı hissine kapılmasına neden olabilir. Bırakın ne istiyorsa onu yapsın. Fakat çocuğunuz sizden yardım istediğinde, onu çözümü tek başına bulması için zorlamayın. Çocuğunuzun ortaya çıkardığı ürünleri eleştirmemeye dikkat edin. Önemli olan yaptıklarının sizi değil çocuğunuzu tatmin etmesi. Eğer çocuğunuz ortaya çıkardığı üründen memnun değilse onu aksine ikna etmek yerine güzel bulduğunuz noktaları belirtin. Bu yeterli olmazsa tekrar denemesi için onu teşvik edebilirsiniz. Ama istemezse tekrar yapması için zorlamayın.

Çocuğunuzun ortaya çıkardığı ürünleri saklamaya özen gösterin. Yaptığı resimleri evin çeşitli yerlerine asabilirsiniz. Eve gelen ziyaretçilere çalışmalarını gösterebilirsiniz. Yaptığı çalışmaları yanınıza almak, iş yerinizdeki masanıza koymak da çocuğunuzla sürekli bağlantıda kalmanızı sağlar. Evden ayrılırken zorluk çekiyorsanız yaptıklarını yanına almanız bu durumu kolaylaştırabilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0