Üzücü İhtimaller

Bir bebek sahibi olacağınızı öğrendiğiniz ilk andan itibaren yaşadığınız heyecan, jinekoloğunuzdan alacağınız haberlerle yerini endişe ve üzüntüye bırakabilir. Fakat zamanla gebeliğinizin risklerini kabullenerek, bebeğiniz için savaşmaya ve durumu en iyi şekilde özümsemeye başlarsınız.

Üzücü İhtimaller

Doktorlarından üzücü bir haber alan anneler ne hisseder?

Birbirini takip eden bu sürecin ilk iki ayı çok güzel geçse de, yapılan birçok testin neticesinde –bazen netlik kazanmamış olmamasına rağmen- doktorunuzdan hiç de duymak istemediğiniz, hazır olmadığınız sözler işitebilirsiniz. Duyduğunuz sözlerden sonra sizin için kolay olmayacak günler başlar.

Çocuğu engelli veya sorunlu olan ailelerin etrafını saran sosyal çevre hem aile hem de çocuk için çok önemlidir. Engelli olan çocuğu içinde bulunduğu çevrede değerlendirerek koşulları uygun hâle getirmeye ve iyileştirmeye çalışmak önemi büyük bir çabadır.

Konulan teşhisi neden daha erken fark edemedikleriyle ilgili kendilerine kızıp sonrasında suçluluk duygusuyla baş etmek zorunda kalan birçok aile vardır. Aile bireyleri arasında kendini, eşini veya çocuğu suçlama; var olan engelliliği görmezden gelme, utanma, çocuğun engelinden ve sorunundan tamamen uzak gerçeğe aykırı konuşmalar gibi durumların ortaya çıktığı psikolog ve pedagoglar tarafından saptanmıştır.

Engellilik, kişinin kendi için olduğu kadar çevresindeki bireyler için de baş edilmesi gereken duyguların yoğun olduğu, hayal kırıklıklarının fazlaca yaşanabileceği zor bir durumdur. Bu durumda öfke nöbetleri geçirmek, hassas olmak daha da kolaylaşır. İçinde bulunulan durumla baş etmek, bilinçli bir koruma sağlayan sosyal çevreyle mümkün olabilir.

Ailenin hem destekçi olması hem de desteğe ihtiyaç duyması gözlenen en yaygın durumlardır. Engelli bir çocuğa sahip olan aileler, çocuklarına destek olurken zaman zaman motivasyonlarını kaybedebilir. Bu durumda aile büyükleri ve yakın sosyal çevre motivasyon yükseltme görevini üstlenmelidir. Aslında bu iki durum belirli bir ihtiyacı ve ihtiyacın giderilmesini ortaya koymaktadır. Destekçi olmak olumlu duygular uyandırmakla beraber uzun sürmesi hâlinde tükenmişlik, yalnızlık, yetersizlik duygularını yaşatabilmektedir. Bu duyguların artışını azaltmak için desteği bir uzmandan sağlamak da gerekebilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0