Uzakta Olan Büyükanne ve Büyükbabalar

Günümüzde çocuklar, ailenin büyüklerinden ya da diğer üyelerinden uzakta büyümek zorunda kalabiliyor. Bu duruma bazı küçük müdahalelerle olumlu yön vermeniz mümkündür.

Uzakta Olan Büyükanne ve Büyükbabalar

Büyükanne ve büyükbabanın uzakta yaşaması çocuğu nasıl etkiler?

Eskiden aile bireyleri birbirlerine yakın evlerde oturur veya beraber yaşarlardı. Büyükanne ve büyükbabalar, çocuklar, torunlar, yengeler, amcalar ve kuzenler her zaman aynı evde olmasa dahi aynı sokakta veya aynı mahallede yaşıyorlardı. Günümüzde ise büyük aileler ya ihtiyaçtan ya da kişisel tercihleri nedeniyle daha uzak yerlerde yaşamaktadırlar. Bunun sonucunda torunlar büyükanne ve babalarını yılda ancak bir iki defa görebiliyorlar.

Her zaman büyükanne ve büyükbabaları ziyaret etmek mümkün olmayabilir. Ziyaretin yerini tutmasa bile aradaki bağın biraz daha güçlü kalması için telefonla konuşmak iyi bir seçenektir. Bazı çocuklar telefonla konuşmaya bayılır ama bazıları için görüntüsü olmayan bir ses ürkütücü olabilir. Eğer çocuğunuz telefonla konuşmaktan hoşlanmıyorsa zaman zaman fikri değişene kadar, çocuğu zorlamadan bunu deneyebilirsiniz. Onlarla her konuşmanızda “Bak büyükanne ve büyükbaba telefonda seninle konuşmak istiyor.” gibi alıştırma cümleleriyle telefonu onun kulağına yaklaştırmanız faydalı sonuçlar getirebilir.

Çocuğunuz için büyükannelerin, büyükbabaların ve diğer aile üyelerinin resimlerinden oluşan özel bir albüm yapmanız da faydalı olacaktır. Arada sırada bu albümü çıkartarak resimlerdeki yüzleri gösterip onlar hakkında çocuğunuzla konuşabilirsiniz. İsimlerle yüzleri birleştirip ona aldıkları hediyeleri, geçmiş ziyaretleri hatırlatıp, gelecek tatilde onlarla birlikte neler yapacağınızdan bahsedebilirsiniz.

Bildiğiniz gibi bütün çocuklar hediye almaktan hoşlanır. Çocuğunuzun bu hediyelerin kimin tarafından gönderildiğini bilmesi önemlidir. Hediyenin üzerinde büyükbabanın ve büyükannenin bir fotoğrafının bulunması bu konuda yarar sağlayabilir. Bu durum çocuğunuza oyuncaklarla oynarken, kazağını giyerken, kurabiyeleri yerken büyükanne ve büyükbabayı hatırlatacaktır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0