Tuvalet Eğitimi İçin Gerekli Kazanımlar

Çocukların tuvalet alışkanlıklarını kazanabilmeleri için öncelikle birçok alanda gelişimlerini tamamlamaları gerekir. Bu gelişimlerin ne zaman tamamlanacağı çocuktan çocuğa değişiklik gösterir. Anne ve babalar çocuklarına tuvalet alışkanlıklarını kazandırırken gelişimleri açısından ideal dönemde olunduğundan emin olmalıdır.

Tuvalet Eğitimi İçin Gerekli Kazanımlar

Çocukların tuvalet alışkanlığı kazanırken gelişimlerini tamamlaması mı gerekir?

Çocukların tuvalet alışkanlığı edinebilmelerinde hangi gelişim döneminde oldukları, psikolojik ve fiziksel olarak hazır olmaları, anne-babaların bu konudaki ilgi ve bilgileri gibi pek çok faktör önemlidir. Çocuklar genellikle iki yaş civarında tuvalet eğitimi almaya hazır hâle gelirler. Bu hazır oluşun nedeni fiziksel yapılarındaki gelişimin bu açıdan ilerlemiş olmasıdır. Tuvalet ihtiyacı ortaya çıktığında çocuğun bezi yokken kendini tuvalete gidene kadar tutabiliyor olması kas gelişimiyle alakalıdır. Yalnızca zihinsel olarak bunu istemek ve yapmak yeterli değildir. Anal ve üretral kaslardaki gelişme sonucunda çocuklar fiziksel olarak tuvalet eğitimi almaya hazır hâle gelir. Bir çocuğun tuvalet eğitimi almaya hazır hâle gelmesi fiziksel gelişimden sonra psikolojik olarak da gelişimi gerektirir. Bu gelişim daha çok tuvalet alışkanlığına hazır hissetme olarak düşünülebilir. Ayrıca dil becerilerinin gelişimi de tuvaletini söylemesi açısından önemlidir.

Çocuklar tuvalet eğitiminde ne öğrenirler?

Çocukların tuvalet alışkanlığı kazanmasında kendi kazanımlarına ek olarak anne ve babaların ilgisi de önemlidir. Anne ve babalar tuvalet alışkanlığı kazandırmanın uzun ve zor bir süreç olduğunu bilmeli çocuğu zorlamaktan kaçınmalıdır. Aceleci ve sabırsız davranışlar çocuğun eğitimini aksatabilir. Hassas bir süreç olduğu için anne ve babaların bu konuda bilgili ve hazırlıklı olması önemlidir.

Çocukların psikolojik olarak bu sürece hazır olmaları için anne ve babaları çeşitli desteklerde bulunabilir. Bunu için tuvalet ile alakalı çizgi filmler, kitaplar veya çocuk şarkıları heveslendirici olabilir. Çocuğun hiçbir fikri olmayan bu konuyla ilgili bilgilendirilmesi, neden bunun gerekli olduğunu anlaması bu yolla sağlanabilir. Çocuklar genelde tuvalet eğitimine lazımlıkla başlatılır. Bu durumda lazımlığı sevdirmek, oyunlara lazımlığı dâhil etmek kullanımının öğretilmesi açısından faydalı olabilir.

Tuvalet eğitiminde en önemli konulardan biri tutarlılık ve sürekliliktir. Bu nedenle anne ve babaların bu iki noktaya dikkat etmeleri gerekir. Buna ek olarak çocuğun bakımından sorumlu bir bakıcı veya aile büyüğü varsa onun da bu konuda tutarlı davranması gerekir. Başlarda oluşabilecek ufak tefek kazalarda ailenin kızması, çocuğa bağırması veya bu durumdan yakınması çocuğun tuvalet eğitimini sekteye uğratabilir.

Tuvalet eğitimi özenli ve dikkatli davranılması gereken bir süreçtir. Yavaş yavaş alıştırarak yaklaşıldığında ve tutarlı olunduğunda çocukların uyum sağlaması da daha kolay olabilir. Çocukların tuvalet eğitimleri sırasında baskı, zorlama veya olumsuz tavırlarla karşılaşması davranış bozukluklarını ortaya çıkartabileceği için çocuğun hazır olduğu dönem sabırla beklenmelidir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0