Televizyon Reklamlarının Etkileri

Çocukların televizyon izlemesi tartışmalı konulardan biridir. Televizyon reklamlarının çocuklar üzerinde olumsuz etkisi olduğunu söylemek zor değildir.

Televizyon Reklamlarının Etkileri

Televizyon reklamlarının etkileri nelerdir?

Küçük çocuklar televizyon izlemeye özellikle de reklamlara dalıp gitmeye bayılırlar. Çocukların televizyon izlemesi hâlâ çok tartışılan meselelerden biridir. Çocukların üzerinde olumsuz etkilerinin bilindiği televizyonun, çocuğun hayatında büyük yer kaplamasının önüne geçmek gerekir.

Televizyon reklamları; canlı renkleri, akılda kalıcı müzikleri ve hızlı geçişleri nedeniyle çocukların ilgisini çekerler. Bebekler reklam izlerken komik olabilirler ve çokça eğlenebilirler. Ebeveynler bu durumu anlamlandıramayabilirler. Çocukların reklamlara ayrı bir ilgi göstermesinin nedeni, görüntülerdeki hızlı ses ve görüntü geçişleridir. Çocuklar izledikleri şeyi anlamlandırmaya çalışırlar. Kısa süreli geçişler, çocuğun gördüklerini ve duyduklarını anlamasını zorlaştırır. Bu nedenle çocuklar reklam izlerken ekrana kitlenirler. Bu duruma pedagojide “klip sendromu” denir.

Çocukların sürekli reklam izlemesi çocuk psikolojisini nasıl etkiler?

Çocukların sürekli reklam izlemesi ve görüntüler nedeniyle anlık şok yaşaması gelişimlerine olumsuz etkilerde bulunabilir. Klip sendromu, çocukların beyin işlevlerinde aşırı yüklenmeye neden olabilir. Bu durum da çocuğun beyin fonksiyonlarının daha geç gelişmesine neden olabilir. Beyin fonksiyonları geç gelişen bebekler, gelişimlerinin ilerleyen süreçlerinde öğrenmede güçlükler yaşayabilirler. Ayrıca klip sendromu, çocukların sinirsel aktivitelerini de artırdığından onların daha huysuz ve agresif olmalarına neden olabilir. Bunun yanında çocuklarda dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu veya algıda zorlanma gibi sorunlar da yaşanabilir.

Bazı çocuklar yapısal olarak yaşıtlarından daha yavaş öğrenirler. Konuşma becerisini tamamlayamamış ve sosyal becerilerini geliştirmekte zorlanan bebeklerin televizyondan kesinlikle uzak tutulması gerekir. Çocuklar televizyon izlerken çevresiyle iletişim kurmadıkları için konuşma becerilerini geliştiremezler. Ayrıca farklı aktivitelerle uğraşmadıklarından, gelişimlerine yardımcı olacak etkinliklerden uzak kaldıkları için diğer becerilerinin gelişmesi de gecikebilir. Çocukların sosyal becerilerinde sorun ya da gecikme olmasa bile televizyonla olabildiğince az vakit geçirmeleri onlar için daha faydalıdır.

Uzman pedagoglar, çocukların en az 2 yaşına kadar televizyonla tanışmamalarını önermektedir. Çünkü çocuklar bu süreçte çevrelerini algılamakla meşgul olurlar. Televizyonun ve reklamların, çocukların beynine aşırı yüklenmesi onlara ilerde kalıcı hasarlar verebilir. Çocuğunuzu uzun süre televizyon uzak tutamasanız da televizyon izlerken geçirdiği zamanı kısıtlayabilirsiniz. Televizyonu gün içerisinde belirli saatlerde açık tutabilirsiniz. Kendiniz de çocuğunuz uyurken televizyon izlemeye dikkat edebilirsiniz.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0