TEKNOLOJİK ALETLERİN KULLANIMI

Bilgisayar ve video oyunları gibi teknolojik aletlerle oynanan oyunlar anne ve babaları endişelendirebilir. Araştırma yaptıktan sonra bu endişelerinizi gidermeniz veya bu durumu kontrol altına almanız çocuğunuz için hem daha güvenli hem de daha sağlıklı olacaktır. Teknolojik aletlerin kullanımı çocuğu etkileyebilir.

TEKNOLOJİK ALETLERİN KULLANIMI

Teknolojik aletlerin kullanımı çocuğu nasıl etkiler?

Çocuklarda görsel olan eşya ve aletlere talep her zaman fazla olmuştur. Bu sebeple çocuklar bilgisayar ve video oyunlarıyla çok fazla ilgilenmektedirler. Yapılan araştırmalar sonucunda bilgisayar oyunlarının fiziksel olarak gözlere ve omurgalara zarar verdiği saptanmıştır. Aynı zamanda psikolojik olarak da bazı zararları bulunmaktadır. Özellikle çocukların tam sosyal ilişkiler kurmaya başladığı yaşlarda bilgisayar oyunlarını bağımlılık yaratacak şekilde oynuyor olması sosyal gelişim açısından olumsuz yönde etkileyeceği belirtilmektedir. Bu yaşlarda arkadaş çevresi olmayan çocuk, giderek içe kapanık ve asosyal olabilir. Tabii bunlar tamamen kontrolsüz kullanımla birlikte gerçekleşen olaylardır.

Bu oyunların sadece zararlı yönleri yoktur. Bilgisayar oyunlarını oynayan çocukların fiziksel olarak el-göz koordinasyonunun oynamayan çocuklara nazaran çok gelişmiş olduğu gözlemlenmiştir. Oyunların sadece fiziksel değil aynı zamanda mental olarak da gelişim sağladığı belirlenmiştir. Öğreğin stres anında sakin kalabilmeleri ve çabuk karar verebilme mekanizmalarının gelişimi gözlemlenmektedir. Bu süreçte anne ve babaların üzerine düşen en önemli husus çocukların bilgisayar oyunlarını bağımlılık derecesinde oynamasına engel olabilmektir. Düzenli ve kontrollü bir şekilde çocuğun bu oyunları oynamasının onun gelişimi açısından faydalı olacağı gözlemlenmektedir. Stres dolu zamanların ardından oyun oynamanın çocuğu rahatlattığı gözlemlenmiştir. Aynı zamanda oyun oynamanın okuma becerilerine de olumlu yönde etki yaptığı belirtilmektedir.

Çocuk interneti kullanırken neye dikkat edilmesi gerekmektedir?

Bir başka dikkat ve önem arz eden husus da internet kullanımıdır. İnternet kullanımının da tıpkı oyunlar gibi kontrollü yapılması durumunda yarar sağlayabileceği gözlemlenmiştir. Kontrolsüz kullanımı sonucunda çocuğunuz şiddet veya pornografi içerikli sitelere giriş yapabilir ve bu çocuğunuzun gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir. Fakat internet kullanımına bir de olumlu yönünden bakılacak olursa çocuğunuz ödev, araştırma ve bilgi toplama amacıyla kullanıyorsa, istediği her konu hakkında bilgiye rahatça ve kolaylıkla ulaşabilecektir. Bu durum gelişimini yararlı bir şekilde etkileyecektir.

OKUMAYI SEVEN ÇOCUKLAR YETİŞTİRMEK ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0