Sözel Olmayan İfadeleri Anlamak

Çocuklar ilk aylarından başlayarak ebeveynleriyle jest ve mimikler yoluyla iletişim kurarlar. Ebeveynlerine bu yolla gönderdikleri mesajlar doğru alınırsa sağlıklı bir iletişimin temeli atılmış olur.

Sözel Olmayan İfadeleri Anlamak

Çocukların ebeveynleriyle iletişimi nasıl başlar?

Ebeveynler, çocuklarının gönderdiği mesajları doğru almazsa ileride ısrarcılık, inatçılık gibi problemlerle karşı karşıya kalabilirler. Bu sebeple çocukların iyi dinlenilmesi, gelecek her türden mesajlarına cevap verilebilmesi önemlidir.

Ebeveynler çocuklarının sözel olmayan becerilerinin gelişmesini istiyorlarsa onlarla soyut düzeyde konuşmaya özen gösterebilirler. Bu sohbetlerde çocuğun niyetine vurgu yapmak da faydalı olabilir. Olumsuz bir şey düşündüğü zamanlarda durum olumluya çevrilebilir. Niyet okuma, yani çocuğun amacının ne olduğunu saptama, çocuk sakinken yapılabileceği gibi daha hararetli bir olayın yaşandığı zaman da yapılabilir.

Sözel olmayan ifadeleri anlamak için neler yapılmalıdır?

Ebeveynin amacı, görünenin ardında ne yattığını ortaya çıkarmak olmalıdır; doğrudan sonuca gitmek ya da durumu ortadan kaldırmak olmamalıdır. Çocuğun anlatmak istediğini anlamamış olabilirsiniz. Bu endişe etmeniz gereken bir durum değildir. Önemli olan çocuğun sizin anlamak için gösterdiğiniz çabayı fark etmesidir. Çünkü zamanla ebeveynin bu çabasını çocuk kendine model olarak alacaktır.

Bu durumla ilgili bir örnek vermek gerekirse: Sınıfta çok hareketli bir çocuk düşünelim. Çocuk bir gün yine yaramazlık yapmış olsun ve öğretmeni de bundan dolayı çocuğun kolunu tutmuş, ona sertçe bakmış olsun. Genelde aileler böyle bir durumla karşılaştıklarında ilk öğretmene tepki gösterirler. Çocuklarına böyle bir muamele gösterme hakkının olmadığını düşünürler (ki öyle de olabilir.). Burada vurgu yaptığımız şey, ailenin düşünmeye alan bırakmadan doğrudan yargıya girişmesidir. Olayın ne olduğunu anlamaya çalışmaktan çok tek bir alana takılmışlardır. Oysaki böyle sıcak bir konunun içinde çocuğun niyeti, güzel bir konuşmayla gayet iyi anlaşılabilir.

Bazı çocuklar sözel olmayan ipuçlarını doğru anlayamadıkları için karşı taraftan sert tepki alabilirler. Bu yüzden ebeveynlerin gün içinde kısa kısa da olsa çocuklarıyla yapacakları sohbetler, onları doğru yere yönlendirebilir. Çocuğun görünenin arkasındakini anlaması, yaşananları fark etmesi zaman alabilir. Böyle durumlarda ebeveynler sakinliklerinden ödün vermeden ilişkiyi yürütmeye devam etmeli, pes etmemelidirler.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0