Sosyal İlişkilerde Yaşanabilecek Sorunlar

Arkadaşlık ilişkileri, çocukların sosyalleşmesini sağlamanın yanı sıra kendilerini tanımalarına da yardımcı olur. Ancak bu ilişkiler sırasında bazı sorunlar yaşanabilir. Bunların ne olabileceği ve çözümü hakkında ebeveyn olarak bilgi sahibi olmanız, bu konuda çocuğunuzu eğitmeniz, onun sosyal ilişkilerini daha sağlıklı kurmasına yardımcı olacaktır.

Sosyal İlişkilerde Yaşanabilecek Sorunlar

Çocukların arkadaşlık ilişkisi kurması çocuk gelişimine faydası nedir?

Çocukların arkadaşlık ilişkileri kurmaları, gelişimlerine büyük ölçüde katkı sağlayan ve onları ileride kuracakları sosyal ilişkilere hazırlayan bir durumdur. Ancak bazen çocuklar arasındaki bu ilişkilerde başka bir çocuk tarafından çocuğunuza şiddet uygulanması, çocuğunuzun kendini savunamaması veya çocuğunuzun başka çocuklara şiddet uygulaması gibi sorunlar yaşanabilir. Bunların mümkün olduğunca önüne geçebilmek için ebeveynler olarak kendi aranızda ve çocuğunuza karşı olan davranışlarınızda bazı noktalara dikkat edip onu bu konularda eğitmeye çaba gösterebilirsiniz.

Çocuklar sosyal ilişkide nasıl problemlerle karşılaşabilir?

Çocuğa başka bir çocuk tarafından şiddet uygulanması, hem ebeveynler hem de çocuk açısından zor bir durumdur. Bu durumda, dikkat edilmesi gereken ilk konu ebeveynlerin sakin kalmaya çalışması olacaktır. Okul öncesi çağda bulunan çocukların kendilerini ifade etme yetileri tam olarak gelişmediğinden, anaokuluna giden küçük çocuklarda vurma, ittirme, ısırma gibi durumlar sık görülebilir. Böyle durumlarla karşılaştığınızda mutlaka okulda görevli öğretmene bildirmeniz, bu durumdan evde sık sık bahsetmemeniz, problemi şiddet uygulayan çocuğun ailesiyle değil okulla çözmeye çalışmanız, çocuğunuza onun da şiddete karşılık vermesini telkin etmemeniz ve süreci yakından takip etmeniz olumsuz durumun son bulması için yarar sağlayacaktır.

Belirli bir döneme kadar çocuklar ebeveynleri tarafından koruma altında olduğundan sosyal ilişki kurdukları döneme geldiğinde kendilerini savunmakta güçlük çekebilir. Okulda veya arkadaş ortamında çocuğunuzun kendini savunamadığını gözlemlediyseniz, ihtiyaçlarını mümkün olduğunca kendisi gidermesi için çocuğunuza fırsat vererek, evde bazı durumlarda kendi fikirlerini söylemesine ve kendini savunmasına müsaade ederek, çocuğun bazı konularda kendi istediklerini tercih etmesine izin vererek, ona sürekli bir şeyler dayatmaktan kaçınarak, aşırı korumacı bir tutumunuz varsa bundan vazgeçerek çocuğunuzun kendini daha rahat savunabilmesini sağlayabilirsiniz.

Eğer başka çocuklara şiddet uygulayan bir çocuğa sahipseniz, öncelikle bunu yaptığı için siz de ona şiddet uygulamamalısınız. Çocuğunuzu bu davranışlardan vazgeçirmeye çalışmak için yaptığı şeylerin yanlış olduğunu net şekilde anlatmaya ve çocuğun evde huzurlu olup olmadığını anlamaya gayret edin. Çocuğunuzu şiddete yönlendiren şeylerin nedenini bulmaya çalışarak onun izlediği filmleri, oynadığı oyunları takip edebilirsiniz. Eğer şiddet içerikli oyunlar varsa bunları mutlaka kaldırmalısınız. Bu konu hakkında hikâyeler veya bilgiler içeren kitapları çocuğunuza okuyarak onun yaptıklarının yanlış olduğunu anlatmaya çalışabilirsiniz.

Eğer çocuğunuzun şiddete eğilimi azalmıyorsa, bir uzmana başvurmanız faydalı olacaktır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0