FARKLI GELİŞİM GÖSTEREN BİREYLERDE SOSYAL BECERİLERİN KAZANILMASI VE KULLANILMASI

Farklı gelişim gösteren çocuklar, toplum tarafından her zaman doğru anlaşılmayabilir. Onların toplumda var olabilmesi, çeşitli sosyal beceriler kazanılması ile mümkündür. Sosyal becerilerin kazanılması için ne yapılabilir gelin bakalım.

FARKLI GELİŞİM GÖSTEREN BİREYLERDE SOSYAL BECERİLERİN KAZANILMASI VE KULLANILMASI

Farklı gelişim gösteren çocuklara sosyal beceri nasıl kazandırılır?

Sosyal beceri konularının, uyum ve iletişim alanlarına göre çeşitli olduğu gözlemlenebilir. İletişim becerilerinin, oyun becerilerinin ve sosyal becerilerin sınırları belirlenebilir. Sosyal iç görü, değerlere dikkat edilmesi, davranışa yanıt verilmesi gerektiğinin farkına varılmaması, sosyal iletişim problemlerine sebep olabilir.

Bireyin sosyal becerilerini aktif kullanabilmesi için; kendisinin ve başkasının vücut dilini yorumlayabilmesi, sesindeki tonlamayı nasıl kullanacağını ve ona karşı kullanılan kelimelerdeki vurgulardan anlam çıkartabilmeyi, fiziksel ve sosyal mesafeyi koruyabilmesi gerekir.

Sosyal becerilerin kazanılması için ne yapılabilir?

Farklı gelişen çocuklara temel iletişim becerilerine yönelik davranış sergilemeleri konusunda destek verilerek sosyal beceri alanında destek olunması gereklidir. Çocuklar ancak bu şeklide karşılarındaki insanları anlamaya çalışabilecek ve ona göre davranmayı öğrenebilecektir. Mesela “Göz teması kur.”, “Bana şimdi soru sor.” gibi yazılı ya da resimli ipuçları bireyin iletişim becerilerini güçlendirmesinde yardımcı olabilir. Açık ve net bir şekilde yapması gerekenler çocuğa verilirse cevap alınabilecektir.

İletişim becerisinin yetersizliği, sosyal becerideki yetersizliğin belirtisi olabilir. Sosyal beceri, yaşıtlarıyla iletişimi başlatabilme, mecaz anlamdaki kelimeleri ve iltifatları anlayabilme, bunlara yanıt verebilme, yaşıtlarıyla iş birliği içinde olma becerilerini içerir. Bu sebeple gruplarla yapılacak çalışmaların çocuklar üzerindeki önemli etkisi göz ardı edilmemelidir. Çocuk, kalabalıkla iç içe olduğunda kendini ifade edebilirse özgüvenini de kazanacak, topluma daha kolay adapte olabilecektir.

Her beceri alanında, beceri analizi yapılmalıdır. Sosyal beceri analizleri, sonucunda önceden planlanmış çalışmaların sistemli yapılmasını gerektirir. Bunu yapmaktaki amaç, çocuğun hangi yönlerden daha iyi olduğunu, hangi yönlerinin geliştirilmesi gerektiğini saptamak olmalıdır. Çıkan sonuca göre yapılacak planlamalar, çocuğun ortama uyum sağlamasına yardımcı olacaktır.

Farklı gelişim gösteren bireylerin, beceri öğrenim çalışmalarında öğrenme yaşantılarını arttırmak için ipucu çeşitlerinden yararlanılabilir. Ayırt edici uyaranın varlığında öğrenciye neyi nasıl yapacağının hatırlatılması için ipuçları verilebilir. Bunu yaparken çocuklara kuralcı bir tavır sergilememek önemlidir. Esnek olabilmek, sınır koyma alanını (amaçtan sapmadığı sürece) çocuğa bırakabilmek daha yapıcı olabilir.

SAĞLIKLI İLETİŞİM İÇİN “BEN DİLİ” KULLANMAK ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0