Sindirim

Ebeveynler olarak bebeklerimizin sağlığı ve gelişimi konusunda çok hassasız. Bebek sağlığında en önemli konulardan biri de bebeklerin sindirim sistemidir. Bebek sindirim sistemi üzerine yanlış bilinenlerden kaçınmalı ve konu hakkında bilinçlenmeliyiz.

Sindirim

Bebeklerde sindirim sistemi nasıl başlar ve nasıl çalışır?

Sindirim sistemi, anne karnındayken gelişim oluşmaya başlar ancak bağırsak florası doğumdan sonra oluşarak anne sütü ve çevreyle olan etkileşime göre şekillenir. Bebek anne karnındayken sadece rahim içindeki amniyon sıvısını yutar. Daha sonra anne sütüyle sindirim sistemi oluşumunun ilk aşaması tamamlanır. Doğumdan sonra mide ve buna bağlı olarak sindirim sistemi gelişir. İlk gün kiraz büyüklüğünde olan bebek midesi, adım adım gelişerek 1. ayın sonunda yumurta büyüklüğüne ulaşır. 6. aydan sonra ana öğün anne sütü olmak üzere ara öğünlerde ek besinlere adım adım geçerek beslenmeyle birlikte sindirim sisteminde büyük gelişim görülür. 18-36 ay arası bebeğin sindirim sistemi yetişkinlere benzemeye başlar.

Sindirim sistemi besinlerin işlenmesini, emilimini, sindirilmesini ve atılımını sağlar. Fakat arka planda çok daha organize olmuş bir sistemden bahsetmek mümkün. Bağırsaklar, 100 milyon sinir hücresi ile omurilikten 10 kat daha fazla sinir hücresi içerir. Bu nedenle uzmanlar bağırsağı ikinci beyin olarak adlandırırlar. 1000 farklı türde yaklaşık 100 trilyon yararlı bakteri barındıran bağırsaklar, kısa zincirli yağ asidi ve vitamin üretimi yapar. Buna bağlı olarak bağışıklık hücrelerinin %70-80’i bağırsaklarda bulunur. Bağırsaklar, duygu durumu ve doygunluğu düzenleyen hormonlar salgılarlar. Vücuttaki mutluluk hormonunun (Serotonin) %5’i beyinden salgılanırken %95’inin bağırsaklarda bulunduğunu uzmanlar tarafından bildirilmektedir.

Bebek sindirim zorluğunda ne tür sıkıntılar görülür?

Bebeklerin birçoğu ilk yıl içinde sindirim zorluğuna bağlı olarak zaman zaman gaz sancısı ve kabızlık gibi sıkıntılar yaşayabilir. Ayrıca sindirim sisteminin ideal şekilde gelişmemesi; karın ağrısı, şişkinlik, duygu durum bozuklukları, ileriki dönemlerde obezite ve diyabet gibi sıkıntılar da yaşanmasına neden olabilir.

Bebeklerin sindirim sistemi için en sağlıklı besin 2 yaşına kadar anne sütüdür. Anne sütü içeriği bakımından gelişmekte olan bebeğin sindirim sistemine uyumludur. Yüksek protein ve mineral henüz olgunlaşmamış bebeğin böbreklerini zorladığı için ilk 1,5 yılda keçi ve inek sütü hiçbir şekilde önerilmez. 6. aydan önce ek besinlere başlanmaması ve anne sütünün yetmemesi halinde hekime danışarak bebeğe uygun devam sütü başlaması tavsiye edilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0