SIÇRAYIŞ DÖNEMLERİNİN EBEVEYNLER ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

Bebekler gelişim süreçlerinde yeni bilgiler edindikçe dünyayı algılama biçimleri de değişir. Bebeklerin algılarındaki değişiklik onların huysuzluk yapmasına neden olur. Huysuzluk dönemlerinde ebeveynler daha fazla stres altında hissedebilirler. Sıçrayış dönemi sizi bekleyen sıkıntıları bilmeniz, bebeğinizle birlikte bu süreçleri daha rahat atmanızı sağlayabilir.

SIÇRAYIŞ DÖNEMLERİNİN EBEVEYNLER ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

Sıçrayış dönemi ebeveynleri nasıl sıkıntılar bekliyor?

Bebekler doğdukları andan itibaren içinde bulundukları dünyayı gözlemleyerek yeni bilgiler edinirler. Bebeklerin edindikleri bu yeni bilgiler, onların yeni beceriler kazanmasını sağlar. Bu beceriler arasındaki geçiş süreçlerine “sıçrama” adı verilir. Sıçrama dönemlerinde bebekler oldukça huysuzlanırlar. Huysuzlukların en büyük nedeni, algılarındaki değişimdir. Dünyayı farklı bir gözle görmeye başlayan çocuklar bu duruma henüz alışamadıklarından güvensiz hissederler ve daha fazla huysuzluk yaparlar. Bu nedenle sıçrama dönemleri, hem bebekler hem de anne babalar için sıkıntılı geçebilir.

26 haftalık bir bebek nesneler arasındaki mesafeleri artık gözlemlemeye başlamıştır. Fakat bu yeni bilgi, onun dünyayı çok daha büyük algılamasına neden olur. Annesi ile arasındaki mesafe ona çok büyük gelebilir. Bu nedenle de annesinin yanından ayrılmak istemeyebilir. Bu haftalarda bebeğiniz size eskisinden daha fazla bağlanabilir. Sürekli yanınızda ya da kucağımızda olmak isteyebilir. Bu durum da günlük işlerinizin aksamasına ve daha yorgun hissetmenize neden olabilir. Sürekli bebeğinizin isteklerine koşturmaya çalışmak bedeninizi yıpratabilir. Böyle hissettiğiniz durumlarda zihninizi ve bedeninizi dinlendirmeniz işinize yarayabilir. Bebeğinizin neden huysuzluk yaptığını kestirememek onun için endişelenmenize neden olabilir. Anneler, sürekli ağlayan bir bebeğin karnının ağrıdığını düşünür. Bebeğinin hasta olduğunu düşünen annenin endişeleri artar. Fakat 26 haftalık bir bebeğin ağlamak için karın ağrısından başka sebepleri de olabilir. Bebekler bu dönemlerde diş çıkarmaya başlarlar ve bu süreçte huysuzlukları artabilir.

Dünyayı algılamada yaşadıkları değişiklikler de huysuzluk sebepleri arasında olabilir. Bebeğinizin huysuzluk kaynağını tespit etmek, yaşayacağınız endişeleri azaltacaktır. Çocuğunuzun yaptığı huysuzluklarla başa çıkmaya çalışırken kendinizi her zamankinden daha öfkeli hissedebilirsiniz. Bebeğinizin istekleriyle başa çıkmaya çalışırken kendinizi sinirli hissetmeniz normaldir. Fakat öfkeli olduğunuzu hissettiğinizde kontrolünüzü kaybetmemeye çalışın. Eğer kontrolünüzü sağlayamıyorsanız yardım istemekten çekinmeyin.

Bebeğinizin istekleriyle boğuşurken onunla tartışmaya girebilirsiniz. Bazı bebekler beslenme saatlerinde huysuzluk çıkarabilir. Bu da anne ve çocuk arasında anlaşmazlıklara neden olabilir. Çocuğunuzla gireceğiniz inatlaşmalar daha öfkeli hissetmenize neden olabilir. Bebeğinizle inatlaşmaya girmek yerine ikinizin de sakinleşmesi için kendinize biraz süre tanıyın. Eğer sakinliğinizi koruyamıyorsanız başkalarından yardım istemeyi ihmal etmeyin. Bebeğin bakımını sağlamak zordur ve bu nedenle başkalarının yardımına ihtiyaç duymanız normaldir. Gerektiğinde akrabalarınızdan ya da eşinizden yardım alabilirsiniz.

BEBEKLERİN BÜYÜME SERÜVENLERİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0