BEBEĞİNİZDE GÖZLEMLEYEBİLECEĞİNİZ SIÇRAMA BELİRTİLERİ

Gelişim sürecinde bebeğiniz yeni beceriler kazanır. Bu becerileri kazanmadan önce sergilenen bazı davranışlar “sıçrama” olarak adlandırılır. Bu hafta bebeğinizde gözlemleyebileceğiniz sıçrama davranışlarını bilmek, ona daha kolay yardımcı olmanızı sağlayacaktır. Sıçrama belirtileri nedir gelin bakalım.

BEBEĞİNİZDE GÖZLEMLEYEBİLECEĞİNİZ SIÇRAMA BELİRTİLERİ

Sıçrama belirtileri nedir?

Bebekler içinde bulundukları dünya hakkında çok az tecrübeye sahiptir. Gözlemleri ve keşifleri sayesinde yeni tecrübeler kazanırlar. Çocuğunuz bu tecrübelerle birlikte dünyayı yetişkinlere yakın bir şekilde algılamaya başlar. Nesnelerin o göremezken varlığını sürdürdüğünü ve hareketlerin olay şeklinde gerçekleştiğini öğrenir. Öğrendikleri yeni bilgiler bir sonraki becerilerin temelini oluşturur.

Bebeğiniz yeni bilgiler öğrendikçe, kazanacakları yeni becerilerin öncesinde sıçrama olarak adlandırılan dönemlerden geçerler. Bu dönemlerde bebeğiniz genellikle yeni bir biçimde algılamaya başladığı dünyaya alışmaya çalışır. Davranışlarında bazı değişimler görülür ve huysuzlukları artabilir. 19 haftalık bir bebek, bu zamana kadar öğrendiği bilgilerden sonra sıçrama belirtileri göstermeye başlar. Bu belirtiler arasında uyku problemleri, insanlardan çekinme gibi davranışlar görülebilir. Bebeğiniz bu haftalarda sürekli sizin ilginizi isteyeceğinden başka insanlara gitmek istemeyebilir. Genellikle bu kişiler sizden farklı görünüme sahip insanlar olurlar. Çocuğunuz bu insanların özelliklerine yabancı olduğundan onlardan çekinebilir. Bu haftalarda bebeğinizde uyku problemlerinin yanında iştahsızlık da görebilirsiniz. Annelerini emmeye devam eden ya da biberon kullanan bebekler emmeyi reddedebilir. Çocuğunuz sizi emerken süt içmek yerine meme ucunuzla oynayabilir. Bazı anneler bu durumda bebeğin sütten kesilme zamanının geldiğini düşünebilir. Fakat bu dönemler bebeğinizi sütten kesmek için pek de uygun değildir. Bebeğiniz sadece üzgündür ve etraftaki nesneleri tanımakla meşguldür. Çocuğunuz ani duygu değişimleri de yaşayabilir. Az önce gülerek neşe saçan bir bebek iki dakika sonra ağlamaya başlayabilir.

Hem çevresini hem de kendisini anlamaya çalışan bebeklerin bu tarz davranışlar sergilemesi normaldir. Bebeğiniz içinde bulunduğu duruma alıştıkça bu belirtiler de muhtemelen azalacaktır.

BEBEĞİNİZİN 19. HAFTADA YAPABİLECEĞİ HUYSUZLUKLAR ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0