Sevdiği Yemeği Reddeden Çocuk

Çocuklar değişikliklerden pek hoşlanmazlar. Ancak böyle olmasına karşın her zaman kararlarına sıkı sıkıya bağlı da sayılmazlar. Her zaman iştahla yedikleri bir yiyeceği birden bire artık sevmediklerine karar vermeleri çocuklar için oldukça doğaldır.

Sevdiği Yemeği Reddeden Çocuk

Çocuğun sevdiği besini reddetmesindeki sebep nedir?

Çocuğunuz bir sabah uyandığında artık peynir sevmiyorum ve yemek istemiyorum derse şaşırmamalısınız. Günün her saati peynir yiyebilecek kadar çok sevdiğini bilseniz de söz konusu bir çocuk ise başınıza bazen böyle şeyler gelebilir. Çocuklar genellikle yemek seçer ve sevdiği bazı yemekler dışındaki her besini reddedebilir. Hâl böyleyken bir de üstüne yediği kısıtlı besinlerden birini reddetme durumu çıkınca ebeveynler genellikle endişelenir. 

Çocuğunuzun sevdiği bir besini reddetmesinin pek çok farklı sebebi olabilir. Tok olduğu için yemeyi reddediyorsa bu durum bir sonraki öğünde geçecektir. Ancak genellikle belli bir süre iştahsız olduğu için, mızmızlık yaptığı için veya zıtlaşmak istediği için sevdiği yemeyi reddetmeyi sürdürebilir. Böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınızda birkaç yöntem deneyerek tekrar yemesini sağlayabilirsiniz. Örneğin eğer her gün yemekten bıkmadığı bir yiyeceği reddediyorsa bir süre bu yiyeceği görmemesi iyi olabilir. Böylelikle çocuğunuz o çok sevdiği besini özleyebilir.

Reddedilen yiyecek besin değerleri açısından yüksek bir yiyecekse bu durum anneleri daha çok endişelendirir. Ancak besinler arasında muhakkak benzer değerlere sahip güzel yiyecekler vardır. Biraz araştırarak muadil olabilecek bir besini beslenme programına dâhil etmeyi deneyebilirsiniz.

Çocuğunuzun besin reddetmesini istemiyorsanız ne yapmalısınız?

Yiyeceği reddetme durumu sadece çocuğunuzun artık ilgisini çekmediği için yaşanabilir. Aynı malzemelerle farklı bir yemek yapmayı deneyebilirsiniz. İlgisini artırmak için sevdiği bir malzemeyi yemeğe dâhil edebilirsiniz. Her zaman yediğinden farklı bir yemekmiş hissi yaratacağı için ilgisini çekebilir. Çocuğunuzun ilgisini çekmek için farklı sunum tekniklerini de deneyebilirsiniz. Örneğin çocuğunuz bir sebzeyi yememekte direniyorsa farklı şekillerde keserek ilgisini çekebilirsiniz. Bunlara ek olarak sofranıza çocukların ilgisini çekmek için üretilmiş renkli veya farklı şekilli mutfak ürünlerini dâhil edebilirsiniz.

Çocuğunuz her gün aynı yemeği yemekte ısrarcı olduğu için siz de her gün aynı yemeği veriyor olabilirsiniz. Ancak bunun yerine beslenme programına farklı yemekleri dâhil ederseniz sevdiği yemekten sıkılma ihtimalinin önüne geçebilirsiniz.

Çocuğunuz bir besini yememek konusuna ısrarcıysa onunla inatlaşmayın. Israrı geçici bile olsa sizin tutumunuz durumun kalıcı hâle gelmesine sebep olabilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0