Sakinleşmekte Güçlük Çeken Çocuklar

Bazı çocuklar öfkelendikleri zaman sakinleşmekte zorluk çekiyor, o sırada elinde bulunan nesneleri etrafa atarak çevreye zarar verme eğilimi gösteriyor olabilirler. Böyle durumlarda çocuğunuzun sakinleşmesi için ona yardımcı olabilirsiniz.

Sakinleşmekte Güçlük Çeken Çocuklar

Öfke kontrolü nasıl gerçekleşir?

Bütün çocuklar hissettiklerini aynı şekilde yansıtmaması, korku, sevinç, öfke gibi duyguları bazı çocukların daha yoğun şekilde yaşaması normaldir. Çocuğun öfkelendiği zaman kolay kolay sakinleşememesi, hissettiği duyguları düzenleyemediği anlamına gelebilir. Duyguları düzenleme işi genel olarak bebeklikte öğrenildiğinden bebekken çocuğunuzu nasıl sakinleştirdiğiniz önemli bir noktadır. Çocuklar, bebeklik dönemlerinde annelerinin duygularını hissedebildiğinden dolayı o ağladığında kaygılı veya öfkeli duygu durumları içerisinde bulunmuşsanız bu çocuğunuzu etkilemiş olabilir.

Okul öncesi dönemde bulunan çocuklar öfkelendiklerinde kendi kendilerine sakinleşmeyi öğrenmiş olacaktır. Ancak kendi kendine sakinleşmeyi başaramayan çocuklara, sakinleşmesi için ebeveynlerinin müdahale etmesi gerekebilir. Çocuklar kendi kendilerini sakinleştirmeyi genellikle bebeklik döneminde öğrense de okul öncesi döneme gelindiğinde bunu yeterince başaramayan çocuklar için uygulanacak bazı yöntemlerden söz edebiliriz. Çocuğunuza, evde bulunmaktan mutlu olduğu bir yeri “sakinleşme yeri” olarak belirleyip öfkelendiğinde buraya gitmesi için teşvik edebilirsiniz. Çocuğun, yaparken kendini iyi hissettiği etkinlikler, oyunlar belirleyerek öfkelendiği zaman bunları yapabileceğini ona belirtebilir ya da derin nefes aldığında sakinleşeceğini ona öğretip öfkelendiğinde bunu yapmasını ona öğretebilirsiniz. Resim yapmak veya oyun hamurlarıyla oynamak çocukları sakinleştirebildiğinden, öfkelendiği zaman çocuğunuzun mutlu olduğu şeyleri çizmesini veya oyun hamuruyla sevdiği şeyler yapmasını teşvik edebilirsiniz.

Çocuklar küçük yaşlarda hissettikleri duyguları ifade etmekte güçlük çekerler. Eğer küçükken duygularını nasıl ifade edeceğini öğrenemezse bu duyguları başkalarına yanlış şekillerde aktarabilirler. Çocuklara duygu durumlarını doğru şekilde aktarmayı öğretmesi gerekenler anne ve babalardır. Anne-babalar, çocukların hissettikleri duyguları doğru şekilde ifade etmesi ve doğru olarak davranmaları için onlara rehberlik etmelidir. Çocuğun kreş veya anaokulu gibi bir yere uygun dönemde başlaması da duygularını doğru ifade etmesi için yararlı olacaktır. Bu tür kurumlarda çeşitli oyunlar ve etkinliklerle çocuğun duygularını doğru ifade etmesi, doğru anlamlandırması öğretilebilir. Anne baba olarak sizlerin, çocuğunuzun duygularını doğru anlamlandırıp ifade etmesi için rehberlik etmeniz veya bunları öğretecek etkinliklere çocuğunuzun katılmasını sağlamanız çocuğun kendiliğinden sakinleşmesi için faydalı olacaktır.

Çocukların öfkelenmemesini sağlamak mümkün olmayacaktır ancak çocuğunuzun duygularını tanıması ve doğru davranışlar sergilemesi için uygulayabileceğiniz bazı yöntemlerden söz edebiliriz.

Sakinleşmekte güçlük çeken çocuklara ne yapılmalıdır?

Öfke, her insanda görülmesi normal olan bir duygudur. Öfke kontrolü, genel olarak yanlış bilinen, yanlış kullanılan bir tabirdir. Öfke duygusunu kontrol etmek mümkün değildir ancak insanlar öfkelendiğinde sergilediği davranışları kontrol etmeyi öğrenebilir. Bu sebepten dolayı çocuğunuzdan da öfkelenmemesini veya öfkesini kontrol etmesini değil, öfkelendiğinde sergilediği davranışları kontrol etmesini beklemelisiniz. Bunun için de çocuğunuza, hissettiği duyguların farkında olmasını öğretmeniz faydalı olacaktır.

Çocuğunuza duygularının farkında olmasına öğretmek için onunla çeşitli öğretici oyunlar oynayabilir, duygularını ifade etmesini sağlayabilirsiniz. Onu dinleyerek ve siz de duygularınızı çocuğunuza ifade ederek ona örnek olabilirsiniz.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0