SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN ÇOCUKLARA BAZI ALIŞKANLIKLAR KAZANDIRMAK

Çocukların küçük yaşlardan itibaren sağlıklı bir hayat sürmeleri için uygun alışkanlıklar kazanmaya başlamaları büyük avantajlar sağlayabilir. Beslenme, uyku, spor gibi konularda, okul öncesi dönemden itibaren çocuklara sağlıklı yaşam için uygun alışkanlıklar kazandırmaya gayret etmek, yaşamlarının ilerleyen dönemlerinde de onlar için büyük faydalar sağlayabilir.

SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN ÇOCUKLARA BAZI ALIŞKANLIKLAR KAZANDIRMAK

Çocuklara sağlıklı yaşam için nasıl alışkanlıklar kazandırılmalıdır?

Çocuklara 4-5 yaşlarından itibaren bazı konularda alışkanlıklar kazandırmak onların hayatlarının ilerleyen dönemlerinde de sağlıklı bir hayat sürmelerini kolaylaştırabilir. Bu dönemde kazandırılacak olan uygun beslenme, uyku ve spor yapma gibi alışkanlıklar hem çocuklar hem anne ve babalar açısından son derece faydalı olacaktır. Çocukların bu dönemde sağlıklı beslenme, spor yapma gibi alışkanlıklar kazanması, hayatlarının ilerleyen dönemlerinde bu konularda daha uygun tercihler yapmalarına katkı sağlayabilir.

Çocuğunuzun obezite olmasını istemiyorsanız ne yapmalısınız?

Son yıllarda obezite riski altında bulunan fazla kilolu çocukların sayılarının arttığı söylenebilir. Çocukların bu tür problemler yaşamamaları için okul öncesi dönemden itibaren kazandırılabilecek bazı alışkanlıklar olduğundan söz edilebilir.

Özellikle teknolojinin gelişmesiyle birlikte günümüzde okul öncesi dönemde bulunan çoğu çocuğun, oyun oynayarak hareket hâlinde geçirmesi gereken vakitleri bilgisayar oyunları oynayarak ya da çeşitli şeyler seyrederek hareketsiz olarak geçirmelerinin bazı sağlık problemlerinin yaşanma riskini arttırdığı söylenebilir. Çocuklar fazla kilolu olsa da olmasa da onların hareket etmelerini sağlamak. Hareketsiz yapılan aktivitelerin mümkün olduğunca azaltılması için çaba göstermek faydalı olacaktır. Çocuklar bu dönemde hareket edebildikleri oyunlar oynayarak ya da sportif faaliyetlerde bulunarak bu durumu alışkanlık hâline getirebilirler. Hareketli faaliyetlerin ailece yapılması da çocuğun bu yönde alışkanlıklar kazanmasını kolaylaştıracaktır.

Bazı uzmanlara göre çocukların tv ya da bilgisayar başında geçirdiği vakitlerin günde 1-2 saati geçmemesi uygun olacaktır. Bu durum çocukların serbest zamanlarında daha hareketli faaliyetler gerçekleştirmeleri için onlara fırsat sunabilir. Çocukların tv ya da bilgisayar başındayken seyrettiği programların, oynadığı oyunların içeriklerinin ebeveynler tarafından kontrol edilmesi, şiddet gibi uygunsuz içeriklerden çocukların uzak tutulmaya gayret edilmesi de önemlidir. Bu içeriklerin kontrol edilmesi, çocukların uygun duygusal ve zihinsel gelişimi açısından önemlidir.

Anne ve babalar, çocukların bulundukları dönemde sağlık problemleri olmasa da sağlıklı yaşam için alışkanlıklar kazandırmaya bir uzman gözetimi altında çaba sarf etmeleri son derece önemli bir konudur.

RESİM SANATININ ÖNEMİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
213
dislike
0
love
212
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0