Sağlıklı Bir Kalp

Bebeğinizin sağlıklı büyüyebilmesi için doğru beslenmesi önemlidir. Kalp sağlığını korumak için uzmanlara danışarak bir beslenme programı yapabilirsiniz.

Sağlıklı Bir Kalp

Bebeğin kalp sağlığı için ne yapabiliriz?

Her anne bebeğinin sağlıklı olmasını ister. Sağlık bir yaşamın küçük ve önemli sırları vardır. Fiziksel aktiviteler insan sağlığı konusunda oldukça önemlidir. Bebeğiniz için aylık, haftalık, günlük aktiviteler oluşturabilirsiniz, düzenli spor ile bebeğinizi daha güçlü hâle getirebilirsiniz. Anne-çocuk aktiviteleri hem anne hem de çocuk sağlığı için yararlı olabilir. Sağlıklı yiyecekler tüketmek fiziksel ve kimyasal yapının organize şekilde ilerlemesini sağlayacaktır. Yüksek proteinli ve lifli yiyecekler ile öğünlerinizi zengin hâle getirebilirsiniz. Peynir, yoğurt, yumurta gibi besinler protein içeren yiyeceklerdendir. Lifli yiyecekler arasında da kepekli, yulaflı ekmekler vardır.

Sağlıklı ve dengeli beslenerek kalp krizi riskinin de azalması söz konusudur. “Bebeklerde kalp krizi riski var mıdır?” diye düşünüyor olabilirsiniz. Doğru beslenmediği taktirde bebeklerde yüksek kolesterol, hipertansiyon, diyabet gibi hastalıkların yanı sıra ani kalp krizleri ile kasılmaların görülme ihtimali artabilir. Doğru beslenme programı içinde omega 3 önemli bir yere sahiptir. Somon, ringa, uskumru gibi balıklar omega 3 açısından zengin besinler arasındadır. Karbonhidrat içeren besinler dengeli olarak tüketilmedir. Yağ tüketimi konusunda da dikkatli olunması gerekir. Zeytinyağı, tereyağı gibi sağlıklı yağların tüketimi doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir. Katkı maddesi eklenmeden hazırlanan yağlar tercih edilmelidir. Böylelikle bebeğinizin kalp sağlığını büyük ölçüde kontrol altında tutabilirsiniz. Bebek nefes alıp vermekte zorluk çekiyorsa, kalp ritminde düzensizlik hissediliyorsa doktorunuza başvurunuz.

Ayrı bir başlık olarak şekeri ele alabiliriz. Şeker diyabet riskini arttırarak kalp krizine yol açabilecek maddelerden biridir. Şeker kullanımını en az seviyede tutmaya çalışabilirsiniz. Şeker pancarından yapılan işlenmiş şeker yerine, taze bal, üzüm pekmezi, keçiboynuzu pekmezi gibi tatlandırıcı özelliği olan ürünleri kullanabilirsiniz. Tabii ki miktarları belirli ölçülerde olmalıdır. Bu ölçülerin ne kadar olacağını doktorunuza danışabilirsiniz. Bebeğinizin yiyeceği tuzu da yine doğal tuzlardan seçmelisiniz. Böylelikle bebeğinizin daha sağlıklı büyümesini sağlayabilirsiniz.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0