Sağlıklı Beslenmenin Önemi

Her yaşta önemli olan ve temelleri anne karnında atılan sağlıklı beslenmeyle ilgili bilgileri, bu makalemizde sizin için derledik.

Sağlıklı Beslenmenin Önemi

Ek gıdaya ne zaman geçilmelidir?

Doğumundan 6. ayının sonuna kadar anne sütüyle ya da devam sütüyle beslenen bebek, artık ek gıdaya geçebilir demektir. 7. ayının başında ek gıdaya geçecek olan bebeğin ek gıda seçimleri yapılırken seçici ve bilinçli davranmak önemlidir. Bu dönemde bebeğin en temel besininin anne sütü (devam sütü) olduğunu, ek besinin ise anne sütünün tamamlayıcısı olduğu unutulmamalıdır.

Bebeklerde bu dönemde ek gıdaya geçilmesindeki en büyük etken şudur; anne karnındaki son üç aylık dönemde anneden bebeğe geçen demir depoları bebeğin doğumundan 6. ayına kadar olan dönemde tükenir. Bunun yanı sıra bebeğin gereksinim duyduğu diğer vitamin ve mineraller; bebeğin bu dönemde gelişiminin hızlanması nedeni ile anne sütü ya da devam sütüyle karşılanamamaktadır. Bu nedenle bebeğin sağlıklı ve dengeli gelişimini sağlamak adına ek besinlere gereksinim artmaktadır. Bebeğin sağlıklı ve normal gelişimini sağlayabilmek adına bu dönemde seçilen ek besinlerin demir, kalsiyum, vitamin, protein ve mineraller açısından zengin olmasına dikkat etmek gerekir. Bebeğin beslenme alışkanlıklarının temellerinin atıldığı bu dönemde; bebeğe yağlı, tuzlu ve şekerli besinleri vermekten kaçınılmalıdır. Bebeğin yağsız tuzsuz çorbalar, yumurta sarısı, ev yapımı yoğurt ve çeşitli meyve püreleri gibi besinler ilk gıdalarından olmalı. Aylık gelişimine göre bakliyat ve et ürünleri gibi protein açısından zengin besinler tercih edilmelidir.

Bebeğin beslenmesinde dikkat edilmesi gereken, bebeğin bu dönemde bağışıklık sistemi yetişkinlere oranla tam gelişmediğinden mümkün olduğunca temiz beslendiğinden emin olmaktır. Yeni bir besine geçilmek istendiğinde bebeğin aç olup olmadığına dikkat etmek gerekir. Bebek yeni denediği besini reddediyorsa ısrarcı olunmamalı, birkaç gün sonra yeniden denenmelidir. Bebeğin beslenme pozisyonuna dikkat edilmeli ve bebeği beslerken uygun ekipmanlar kullanılmalıdır. Bebek beslendiği esnada herhangi bir rahatsızlık verici durumu varsa ortadan kaldırılmalıdır (altının temiz olması, gazının olmaması gibi). Beslenme miktarı (porsiyon ölçüsü), bebeğin takibini yapan hekim tarafından belirlenmeli, kilo-boy takibi göz önünde tutulmalıdır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0