BOYA YAPARKEN KULLANILABİLECEK ARAÇ-GEREÇLER

Çocuklar çok yüksek bir yaratıcılık potansiyeline sahiptir ve bunun ortaya çıkabilmesi için kendilerini ifade etmeleri gerekir. Boyama çalışmaları çocukların kendilerini ifade etmelerine yardımcı olur. Kullanılacak materyallerin çoğalması çocuğun kendini değişik şekillerde de ifade edebilmesini sağlar. Resim yapmak için kullanılan araçlar nedir gelin bakalım.

BOYA YAPARKEN KULLANILABİLECEK ARAÇ-GEREÇLER

Çocuklar çevrelerindeki nesneleri, insanları, olayları ve bunların birbirleri arasındaki ilişkiyi yetişkinlerden farklı bir şekilde algılayıp yorumlayabilirler. Bu durum da, çocukların yüksek bir yaratıcılık potansiyeline sahip olmasını sağlar. Çocukların sahip oldukları bu potansiyeli ortaya çıkarabilmeleri için kendilerini ifade edebilecekleri faaliyetlere ihtiyaçları vardır. Normalde çocuklar bir destek almadan da kendilerini ifade edebilecek bir yol bulabilirler. Ama yetişkinlerin doğru yönlendirmesiyle sahip oldukları potansiyel kalıcı bir hâle gelip ileriki yıllara da taşınabilir.

Resim yapmak niye diğer sanat dallarına göre en çok tercih edilen sanattır?

Çocukların kendilerini ifade etmek için kullandıkları en yaygın yollardan biri sanatsal faaliyetlerdir. Sanatın her dalı, çocukların kendilerini özgürce ifade edebilmelerini sağlar. Fakat resim uygulaması, ulaşılması daha kolay olduğu için daha çok tercih edilebilir. Çocuklar resim yapmanın ilk adımlarını yaptıkları karalamalarla atarlar. 3-4 yaş civarında bu karalamalar yavaş yavaş şekil almaya başlar. Bu dönemlerde çocukların kendilerini daha farklı şekillerde de ifade edebilmeleri için çeşitli boyalar kullanılabilir. Sulu boyalar, guaj boyalar çocukların kullanımına en uygun boyalardır. Küçük çocukların renk bilgileri azdır ve boyaları düzgün kontrol etmeleri zordur. Bu nedenle çok fazla renkten oluşan pahalı setler almak yerine ana renklerden oluşan bir set almak daha ekonomiktir. Çocuklar ana renkleri karıştırarak diğer renkleri elde edebilirler. Böylece renk bilgileri de gelişmiş olur.

Boya yaparken kullanılabilecek araç-gereçler nelerdir?

Çocukların boya yaparken kullanacakları araç-gereçler hem boya yapımını kolaylaştırır hem de böylelikle daha özgün ürünler ortaya çıkarabilirler. Çocuklar boya yaparken kâğıt dışında ahşap gibi farklı yüzeyler de kullanabilirler. Farklı yüzeylerin dokuları, resimlerine değişik bir tarz katabilir. Boya yaparken fırçalar da kullanılabilir. Farklı boyutlardaki fırçalar, çocuğun değişik efektler yapmasını sağlayabilir. Fakat fırça dışındaki malzemeler de boya yapmak için kullanılabilir. Çocuklar boyaların dokusunu sevdiğinden boya yapmak için fırçaları kenara bırakıp parmaklarını kullanabilirler. Bu yöntem biraz dağınık olsa da çocuklar parmaklarını kullanırken çok eğlenirler. Ayrıca ince motor becerilerinin gelişimi için de egzersiz yapmış olurlar.

Ahşap şövaleler de boya yaparken kullanılabilecek araçlar arasındadır. Bunlar pahalı olsa da uzun ömürlü oldukları için çocuk ergenliğe gelene kadar bu şövaleleri kullanabilir. Şövaleler çocukların daha rahat resim yapmalarını sağlayabilir. Ayaklı ya da masa üstü çeşitleri de bulunur. Çocuğunuz masada çalışmayı seviyorsa masa üstüne uygun bir şövale alabilirsiniz.

TEKNOLOJİK ALETLERİN KULLANIMI ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0