Resim Çizmenin Faydaları

Çocuklar resim ile ilgilendiklerinde, bu yönde aktiviteler gerçekleştirirken birçok şey tecrübe etme şansı bulabilirler. Anne ve babaların, çocukları resim alanına yönlendirmesi diğer sanat alanları gibi çocuklara birçok açıdan katkı sağlayabilir. Resim çizmenin çocuklara birçok faydaları vardır.

Resim Çizmenin Faydaları

Resim Çizmenin Faydaları Nelerdir?

Çocuklar resim alanıyla ilgilenip bu yönde etkinlikler gerçekleştirirken onlar için karmaşık olabilecek boyama, çizme gibi süreçlerde başarı kazanmak için çaba harcarlar ve birçok şey öğrenebilirler. Çocuklar bu sayede problem çözme yeteneklerini de geliştirip bazı tecrübeler kazanabilirler. Çocukların resim yaparken, yorumlama, seçme gibi becerileri kazanmaları da mümkün olabilir. Ayrıca çocuklar yaptıkları resimlerle kendilerini ifade edebilir, duygu ve düşünceleri hakkında resim aracılığıyla birçok bilgi ya da ipucu verebilirler.

Özellikle henüz okuma-yazma öğrenmemiş olan küçük çocuklar için resim yoluyla yaşadıkları duygu ve düşüncelerin ifade edilmesi etkili bir yöntem olabilir.

Her çocuğun gelişim düzeyi, algılama düzeyi, becerileri, olayları yorumlama şekli farklı olacağından dolayı bütün çocukların gerçekleştirdikleri resim etkinliklerinde farklılıklar görüleceği söylenebilir.

Genellikle, çocukların resim yapması ve bu alanla ilgilenmesi için özel bir çaba harcanması gerekmeyecektir. Hemen hemen bütün çocuklar, kendi yaratıcılıkları ve becerileri doğrultusunda kendini ifade edebilmek için resmi kullanacaktır. Çocuklara resim ya da sanatın diğer dallarıyla ilgili eğitim verilirken önemli olan konunun onların çevrelerini nasıl gördükleri, algılama düzeyleri, görme ve duyma becerileri gibi etkenler olduğu söylenebilir. Çeşitli sebeplerden dolayı hayal kırıklığına, başarısızlığa uğrayan ya da bir şeyden sıkılan çocuklar, resim yaparken katı kurallara uymak zorunda olmadıklarından dolayı bunu resim yoluyla rahatça ifade edebilirler. Çocuklar, okul öncesi dönemden itibaren resme ya da başka sanatlara yönlendirmeye çalışılmak onların bu alanlarda ilgi oluşturmalarına katkı sağlayabilir.

Çocukların resim ile ilgilenmesi, onların gelişim süreçleri hakkında da anne ve babalara önemli bilgiler verebilir. Çocukların sahip olduğu benmerkezci düşünce ve davranışlardan uzaklaşıp sosyal çevresini, toplumsal olayları önemsemeye başlayıp başlamadığı gibi konularda, çocukların yaptığı resimler yoluyla önemli ipuçları elde edilebilir.

Anne ve babaların, çocukların resimle ilgilenmesi için onları yönlendirmeye çalışmaları, resim yapmak için çocuklara uygun ortam hazırlamaları faydalı olabilir. Ancak bu yapılırken çocukları zorlamamak gerektiği unutulmamalıdır.

ÇOCUKLARIN CİNSELLİKLE İLGİLİ SORULARININ UYGUN ŞEKİLDE CEVAPLANDIRILMASI ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0