Pişirmek İçin Kullanılan Araç-Gereç

Yemek pişirmek için kaliteli araç gereçler kullanıyor olabilirsiniz ancak pişirme sırasında besin değenlerinin kaybolmaması için dikkat etmeniz gereken şeyler olduğunu da bilmelisiniz.

Pişirmek İçin Kullanılan Araç-Gereç

Yemek pişirmek için hangi araçlar kullanılır?

Anne ve babalar çocuklarının sağlıklı beslenmesi için ellerinden geleni yapar. Sağlıklı beslenme konusuna fazla takıntılı olmak beraberinde bu konudaki her şey hakkında endişeli olmayı da getirebilir. Bu endişeler çoğunlukla yersiz olsa de malzeme seçimi konusu dikkatli olunması gereklidir. Yiyeceklerin içindeki katkı maddelerinden ve kimyasallardan kaçarken pişirilen, sunum için kullanılan ve saklamak için tercih edilen araç-gereç konusunda da hassas davranılması gerektiği unutulmamalıdır.

Çocuğunuz için yemek yaparken tencere ve tava gibi ekipmanlar genellikle güvenli olsa da bu konuda dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Çocuğunuz için yemek pişirirken yapışmayan modelleri tercih edebilirsiniz. Tencereye koyduğunuz besinlerin tabana yapışmasını engelleyen bir maddeyle kaplı olduğu için bu modellerde emilim yoktur. Bu durumda koparak yiyeceklere karışma ihtimali bile tehlike oluşturmaz. Ancak yapışmayan tencere ve tavalar çok yüksek ısılarda pişirme işlemi yapmak için uygun değildir.

Alüminyum tencereler de güvenle kullanılabilecek malzemelerdir. Demir tencere kullanmak istiyorsanız bakımının oldukça zor olduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız. Bakımı zor olsa da pişirme sırasında herhangi bir sorunun ortaya çıkmasına sebep olmazsınız. Paslanmaz çelik de kullanımı açsından bir tehlike bulunmayan bir malzemedir. Bakır kaplar değerlendirildiğinde bu malzemelere kıyasla daha dikkatli olunması gerektiği açıktır. Çünkü bakır eğer kalaylanmamışsa içine koyduğunuz yiyeceğe kolayca geçebilir. Eğer bakır bir kapta yemek pişirdiğinizde bulantı veya kusma şikâyetiyle karşı karşıya kalıyorsanız bunun sebebi kalaylanmamış oluşudur. Bakır kaplar güvenliğinden emin olmadan kullanılmamalıdır.

Eğer pişirme işlemi için ısıya dayanıklı cam kaplar tercihinizse kullanma talimatları konusunda özenli davranmanız faydalı olacaktır. Çünkü ısıya dayanıklı cam kaplar dikkatli olmamanız hâlinde kolayca kırılıp kazalara sebep olabilir.

Yemeği pişirmek veya ısıtmak için mikrodalga fırın kullanmayı tercih ediyorsanız sadece cam kaplar kullanmaya özen göstermelisiniz. Her kap mikrodalga fırına koymaya uygun değildir. Mikrodalga için uygun bir kap dahi olsa plastik gibi malzemeler yiyeceklere geçebilir.

Çocuğunuzun, pişirdiğiniz yemeği yediği sırada kullanacağı malzemeler de oldukça önemlidir. İçeriğinde kurşun bulunan çatal kaşıkların kullanımı sağlık açısından oldukça zararlıdır. Eğer kullandığınız araç-gerecin içeriğinde kurşun olup olmadığını merak ediyorsanız satın alırken bu konuyu sormalısınız.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0