Parmak Ezilmeleri Görüldüğünde Uygulanabilecek Teknikler

Küçük çocuklarda ellerini, parmaklarını bir yerlere sıkıştırmak sık rastlanan durumlardır. Çocuğunuz böyle bir durumla karşılaştığında öğrenmiş olduğunuz bazı bilgi ve tekniklerle ona yardımcı olabilirsiniz.

Parmak Ezilmeleri Görüldüğünde Uygulanabilecek Teknikler

Parmak ezilmelerine nasıl müdahale edilir?

El veya ayak parmaklarını bir yere sıkıştırıp ağrılı ezilmeler yaşayan çocuklara ilk müdahaleye sıkışan parmağını buzlu suya sokarak yapabilirsiniz. Bu uygulamayı 10 dakikalık aralarla yaklaşık 1 saat boyunca yapmanız uygun olacaktır. 1 saatlik süre içerisinde verilen aralar, parmağın tekrar ısınmasını sağlayarak soğuk çarpması gibi durumları önleyecektir. Ancak küçük çocuklar, genellikle 1 saat boyunca hareketsiz olarak durmayacaklarından bu uygulamayı gerçekleştirirken çocuğun dikkatini onu uygun konumda tutabilecek başka bir yere çekmeye dikkat etmelisiniz. Bu şekildeki küçük bir tedavi yöntemi, kısa vadede işe yarayacaktır ancak bunu uzun süreler uygulamak kimi zorluklar doğurabilir. Ayrıca çocukların el veya ayak parmaklarında görülen ezilmelerin ardından ezilen parmakları yüksekte tutmak, ezilen bölgede oluşabilecek şişmeyi büyük ölçüde azaltacaktır. Ezilen parmak, çok çabuk şişerse, şekli bozulursa parmakta kırık oluşmuş olabilir. Bu durumlarda veya parmak, tekerlek gibi hareketli bir nesneye sıkıştırılmışsa vakit kaybeden bir sağlık kuruluşuna gitmek faydalı olacaktır.

Tırnak ezilmeleri-kopmalarına nasıl müdahale edilir?

Parmaklarda görülen ezilmelerin ardından tırnağın altında kan pıhtısı gözlemlenebilir. Bu durumlarda eğer tırnağın altında bulunan kan sızıyorsa tırnağın üzerine bastırılarak kan akışı hızlandırılıp basıncın azalması sağlanabilir. Bu durumlarda eğer çocuğunuz dayanabiliyorsa parmağını buzlu suda bir süre bekletmek faydalı olacaktır.

Ezilen parmakta bulunan tırnağın yırtılması da bu tür yaralanmalarda görülebilir. Böyle durumlarda eğer yırtık küçük ise yara bandı gibi yapışkan bir bantla tırnağı sabitleyip tırnağın büyümesini beklemek, kesilecek duruma geldiğinde ise tırnağı kesmek yararlı olacaktır.

Tırnak kopması görüldüğünde ise eğer tırnak hâlâ bir noktadan parmağa bağlıysa tırnağı, tırnak makası gibi bir materyal yardımıyla koparıp mümkünse parmağı 20 dakika süreyle soğuk suda beklettikten sonra antibiyotikli pomat uygulayıp yapışkansız bantla örtebilirsiniz. Yaralanmanın yaşanmasının ardından 3 gün boyunca günde 1 defa parmağı 15 dakikalık süreyle tuzlu suda bekleterek ardından antibiyotikli pomat uygulayıp yeni bir bantla bölgeyi örtebilirsiniz. Kopan tırnağın yerine yeni tırnak çıkıncaya kadar tırnak yatağını örtülü tutmak faydalı olacaktır. Eğer bu süreçte şişme, ısı veya kızarıklık gibi enfeksiyon belirtileri görülürse, bir doktora danışmanızda fayda olacaktır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0