ÖZEL EĞİTİMLE İLGİLİ TEMEL KAVRAMLAR

Dünyanın her yerinde ihtiyaçları normale göre farklı olan binlerce çocuk vardır. Bu çocukların toplumsam hayata kazandırılmaları için özel eğitim almaları gereklidir. Peki, bu eğitimde kullanılan hangi kavram, neyi ifade etmektedir? Özel eğitimle ilgili temel kavramlar nedir gelin bakalım.

ÖZEL EĞİTİMLE İLGİLİ TEMEL KAVRAMLAR

Özel eğitimle ilgili temel kavramlar nelerdir?

Günlük hayatımızda özel eğitime dair duyup da anlamını bilmediğimiz ya da gerçek anlamını bilmeden kullandığımız birçok kavram olabilir. Eğitimin neler kapsadığını anlamak adına bu kavramların neler olduğunu bilmekte yarar vardır.

Özel eğitimde değinilmesi gereken ilk kavram, özel eğitim kavramıdır. Hemen hemen herkesin kullandığı bu kavramı “engeli olan bireyler yasası”, bir veya daha fazla engeli olan bireylere akademik, fiziksel, bilişsel ve sosyal alanda verilen eğitim olarak tanımlamaktadır. Burada dikkat çekilen nokta, bireyden maddi bir karşılık beklemeden, ona ihtiyaçlarının karşılanması adına program yapılması meselesidir. Bu eğitim bireyi, gelecek hayatına taşımak üzerine kurulu olmalıdır.

Bazı bireylerde meydana gelen fizyolojik, psikolojik ya da zihinsel gelişimindeki hasar, kalıcı ya da geçici birtakım kayıplara sebep olabilir.  Özel eğitimde bireyin bu durumuna zedelenme, denir. Mesela bireyin kolunun kırılması ya da gözlerinin işleyişinde meydana gelen bozukluk, zedelenme olarak tanımlanmaktadır.

Bir diğer kavram, yetersizliktir. Yani bireyin fiziksel ve psiko-bilişsel aktivitelerde sınırlı olması durumudur. Bu durum, zedelenme sonucunda ortaya çıkan durumun adlandırılmasıdır. Mesela gözü zedelenen birey, görme bozukluğu yaşayacağı için bu bir yetersizliktir. Yetersizlik kavramı aynı zamanda sosyal kimlik ve davranışları da içine aldığı için değişkenlik gösterebilir. Bu durum da onu karmaşık yapar.

Yetersizlik yüzünden bireyin yaşıtlarından beklenen davranışları gösterememesi, engel /özür olarak tanımlanmaktadır. Bireyin toplumda yaşına uygun rolleri yapamaması, onun engelli bir birey olduğunu göstermektedir. Mesela, görme bozukluğu olan biri bu durumu gözlük kullanarak aşıyor ve başka hiçbir şeye ihtiyaç duymuyorsa bu kişinin engelli olduğunu söylemek doğru olmaz. Fakat görebilmek için bir eğitsel, sosyal, psikolojik destek alıyor, bazı özel yöntemlere başvuruyor ya da bir metoda ihtiyaç duyuyorsa, bu kişinin özel eğitime ihtiyacı olduğu söylenebilir. Özel bir eğitimin uzmanının görüşlerinden destek alan bu kişi için görme engelli demek doğru olacaktır.

ÖZEL EĞİTİME İHTİYAÇ DUYAN BİREYLERİN SINIFLANDIRILMASI ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0