ÖĞRENİM BOZUKLUKLARI VE ÖZEL EĞİTİM

Öğrenim bozukluklarının tanısı yapıldıktan sonra tedavi sürecine geçilir. Çoğu zihinsel rahatsızlıklar gibi öğrenim bozukluğu da psikiyatr rehberliğinde programlarla iyileştirmeye çalışılır. Özellikle psikiyatristlerin verecekleri terapi ve özel eğitimle çocuğun öğrenim engeli ortadan kalkabilir. Özel eğitim ile öğrenme bozukluğu yenilebilir.

ÖĞRENİM BOZUKLUKLARI VE ÖZEL EĞİTİM

Öğretim bozukluğu için kullanılan özel eğitim nedir?

Çocuklarda ortaya çıkan öğrenim bozuklukları çeşitli yöntemlerle tedavi edilebilir. Çocuğun öğrenim bozukluğu anne-baba tarafından fark edilip, doktora götürülmesi durumunda ilk önce çocuğa tanı konur. Tanı konulduktan ve çocuğun öğrenim bozukluğuna sahip olduğu kesinleştikten sonra ise tedavi süreci başlamaktadır. Öğrenim bozukluklarının tedavi kapsamı genelde alışık olunan ilaç tedavisi ağırlıklı değildir. Bu tedavi süreci zihinsel ve psikolojik bir gelişme, düzenlenme dönemi olarak adlandırılabilir. Sadece disleksi veya disgrafi gibi öğrenim bozukluklarına yol açan zihinsel rahatsızlıklar değil, olumsuz neredeyse bütün zihinsel rahatsızlıklarda da fiziksel ilaç tedavisi bulunabileceği gibi önemli olan kısım zihinsel ve psikolojik tedavi uygulanmasıdır.

Öğrenme güçlüğünün tedavi edilmesinde en önemli teknik özel eğitimdir. Bu noktada çocuğun rahatsızlığına göre programlar hazırlanır, çocuğun zihinsel gelişimi ve yeni şeyler öğrenmesi bu programlar üzerinden yapılabilir. Çocukların öğrenim bozukluklarının tedavisinde en önemli rol çocuk psikiyatrlarına ve çocuk psikologlarına aittir. Psikiyatrlar, bu tedavi süresince çocuklara hem psikolojik olarak destek olmaya çalışırlar hem de onların rahatsızlıklarına göre programlar hazırlarlar. Böylece çocuğu yeni bir şeyler öğrenmeye açık hâle getirebilirler. Öğrenme güçlüğü çeken çocukta, en etkili yaklaşım eğitimdir. Bu eğitim genelde özel eğitim olarak adlandırılır. Psikiyatrlar tarafından hazırlanan özel eğitim programları, okulda alınan eğitimden farklıdır. Daha çok rahatsızlık yaşayan çocuğun eksiklerini gidermek ve onu toplumdan soyutlanmayacak bir birey hâline getirmeyi amaçlar. Bu eğitimde çocuğun görsel, işitsel, motor beceriler, koordinasyon, okuma-yazmadaki ve aritmetik becerilerdeki gelişimleri desteklenerek, çocuğun gelişiminde ilerleme kaydetmek amaçlanır.

Psikolog ve psikiyatrlar tarafından hazırlanan özel eğitim programları, terapiler şeklinde oluşur ve eğitseldir. Ana amacı çocuğu rahat ettirmek, öğrenim güçlüğü ile beraber ortaya çıkan psikolojik anormallikleri (içine kapanıklık veya depresyon gibi) ortadan kaldırmak ve çocuğun anlayabileceği şekilde çocuğa eğitim göstermektir. Çocuklar öğrenme bozukluklarında özel eğitim görmezler ya da tedavi edilmeyip başıboş bırakılırlarsa öğrenim güçlükleri artarak devam edeceği için ileriki yıllarda pek çok olumsuz duruma yol açabilir. Çocukta bir süre sonra yeni şeyler öğrenememeye bağlı olarak zekâ geriliği gözlemlenmeye başlanabilir. Ayrıca bu durumdan dolayı psikolojik durumu gitgide kötüleşebilir. Çocuk büyüdüğünde herhangi bir akıl hastalığından mustarip ya da toplumdan soyutlanmış bir şekilde yaşayabilir.  

ÖĞRENİM BOZUKLUĞU TEDAVİSİNDE TERAPİLER ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0