Oyundan Ayrılmayan Çocuklarla Doğru İletişim Kurma

Biz yetişkinler bir işle meşgul olduğumuz sırada rahatsız edilmekten hoşlanmayız. Çocuklarda da bu durum farklı değildir. Fakat çocuğunuzu oyunundan ayıramadığınızdan yemek yedirmekte ve banyo yaptırmakta sıkıntı çekiyorsanız size birkaç tavsiyede bulunabiliriz.

Oyundan Ayrılmayan Çocuklarla Doğru İletişim Kurma

Çocuk oyununa konsantre olmuşsa o an nasıl davranılmalıdır?

Konsantre olduğunuz bir iş sırasında uyarılmak ne kadar rahatsız edicidir bilirsiniz. Fakat yetişkinlerin ve çocukların öncelikleri farklıdır. Siz yapmanız gereken bir iş nedeniyle kitabınızın en heyecanlı yerini yarıda bırakabilirsiniz ama iki yaşındaki bir çocuğun öncelikleri farklı olacaktır. Çocuklar için legolardan inşa ettiği bir robot, banyo yapmaktan daha önemli olabilir.

Çocuğunuz, önceliklerini belirlemeyi öğrenme konusunda sizin yardımınıza ihtiyaç duyabilir. Yemek yemenin, banyo yapmanın ya da uyumanın, kendi meşguliyetinden neden daha önemli olduğunu düzgün bir şekilde açıklamanız gerekebilir. Fakat ona oyun oynarken, ‘Hadi şimdi yemek yiyoruz, kalk bakalım’ demenin bir faydası olmayacaktır.

Çocuğunuzu ani bir şekilde işinden alıkoymaya çalışmak yerine önceden uyarılarda bulunabilirsiniz. ‘Birazdan yemeğin hazır olacak.’ ya da ’10 dakika sonra dışarı çıkacağız.’ gibi ufak uyarılarla başlayabilirsiniz. Böylece çocuğunuza kendini ayarlaması için vakit vermiş olursunuz. Oyundan kalkma zamanı geldiğinde ‘Haydi şimdi vakit geldi.’ diyebilirsiniz. Saat alarmı kurmak da çocuğunuzun zamanı kavraması konusunda yardımcı olabilir.

Eğer çocuğunuzu bekleyecek vaktiniz varsa elindeki işi bitirmesine müsaade edebilirsiniz. Bırakın legoların son parçalarını birleştirsin. Yardımınızı kabul ettiği takdirde daha çabuk bitirmesi için ona yardımcı olabilirsiniz. Daha önce uyarıda bulunmayı unuttuysanız ve birkaç dakika daha bekleyecek zamanınız varsa bu yöntem daha etkili olabilir.

Durum uygun olduğunda meşguliyetlerinizi birleştirebilirsiniz. Bu davranışla birlikte çocuğunuz gündemini sürekli değiştirmek zorunda kalmayacaktır. Alışveriş zamanlarında taşınabilir oyuncakları yanına almasına müsaade edebilirsiniz. Uyku saati geldiğinde, uyku sırasında ona zarar vermeyecek oyuncaklarıyla uyumasına izin verebilirsiniz. İş geçişlerini birlikte yapmak da çocuğunuzun size uyum sağlamasını kolaylaştırabilir. Çocuğunuzun o an oynadığı oyuna dâhil olmanız mümkünse, ona katılabilirsiniz. Oyunu bırakma vakti geldiğinde diğer işe birlikte geçmek, çocuğunuzun daha az direnmesini sağlayabilir.

Çocuklarınızın gündemini sürekli değiştirmek çok sağlıklı olmayabilir. Bu nedenle yapmanız gereken iş, ertelenebilir bir işse bunu çocuğunuz uğraşını bitirdikten sonra yapabilirsiniz. Yemeği tekrar ısıtacak vaktiniz varsa ya da market alışverişini sonra da yapabilecekseniz bunları erteleyebilirsiniz.

Çocuğunuz, ona uyarılarda bulunup, geçiş sürecine yardımcı olmaya çalıştığınız hâlde oyunun başından kalkmamakta ısrar ediyorsa sakin ama kesin bir dille uyarabilirseniz. Bunun da yardımcı olmadığı durumlarda azarlamadan ve sakin bir şekilde çocuğunuzu bulunduğu ortamdan istediğiniz ortama götürebilirsiniz.

Çocuğunuzun önceliklerine saygı duymaya özen gösterin. Böylece çocuğunuz, bu yaklaşımınızın farkına varıp sizin önceliklerinize uyum sağlamaya çalışabilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0