Oyun Zamanı

Çocuk sağlığı ve gelişimi üzerine yapılan araştırmalarda oyun ve oyuncağın bebeğin fiziksel, zihinsel, sosyal ve duygusal gelişimine önemli etkilerinin olumlu olması için bebeklerle oynanabilecek oyunların seçiminin önemi vardır.

Oyun Zamanı

Oyun oynamak çocuğun sağlığı ve gelişimi üzerindeki etkisi nedir?

Haftanın belirli günlerini bebeğinizle çok özel vakitler geçirmek için kendinize ayırın. Bu günlerde bebeğinizle yapabileceğiniz birçok aktivite bulunuyor. Evde veya çevrenizdeki parklarda hem eğleneceğiniz hem de birlikte kaliteli vakit geçirebileceğiniz oyun günleriniz olsun. Birlikte paylaşacağınız bu güzel vakitleri bebeğiniz artık heyecanla bekleyecektir. Bu oyun saatleri bebeğinizin enerjisini atmaya yarayacaktır fakat daha önemlisiyse sizinle bebeğinizin arasındaki bağların daha da güçleneceğidir.

Çocuklar sevdiği oyuncaklarını paylaşırlar mı?

Çocuklar için sevdikleri oyuncakları paylaşmak ilk dönemlerde oldukça zordur. Bebeğinizi anlayışla karşılayın Bebeğiniz sizi nasıl paylaşmak istemeyip sahipleniyorsa oyuncağını da o derece benimsemiştir. Bunu bebeğinize anlayacağı bir şekilde tatlı dille anlatmak gerekecektir. En iyi anlayacağı durum bunu uygulayarak bebeğinizin anlamasını sağlamanız olacaktır.

Kaliteli oyun saatleri için uzmanlar çeşitli önerilerde bulunuyor: Bebeğinizi sosyalleştirin, kendi yaşıtlarıyla sosyalleşmeyi öğrensin fakat aynı zamanda da birden çok kalabalık ortamlara girmeyin bu onu ürkütebilir veya tedirgin edebilir. Oyun saatlerini uyku saatlerine denk getirmeyin. Etrafındaki çocuklarla oynamaya zorlamayın. Oyun günlerini çok uzun tutmayın, bu aylardaki bebekler çabuk yorulabilir ve zevk alacağı saatler çok uzarsa onun için üzüntüye dönüşebilir. Bebeğinizi doyurmadan oyuna başlamayın ya da sokağa çıkarmayın, onun için en uygun zaman dilimi yeni uykudan kalkmış olup karnı doyduktan sonraki zamanlardır. Evde oyun oynuyorsanız bırakın oyuncaklarını istediği gibi dağıtsın, bu bebeğinize kendini iyi hissettirir. Eğer bebeğinizin etrafında başka yaşıtları da varsa onları yalnız bırakmayın, sıkmadan çok fazla müdahalede bulunmadan gözetin. Bu yaşlardaki bebeklerde birebir oyunlar bir müddet sonra sıkıcı olup kavgaya dönüşebilir. Bazı bebekler fazlasıyla duygusal olur eğer sizin de bebeğiniz duygusalsa arada bir onu kucağınıza oturtun, yanında durup elinizle ona dokunun ve ona ben buradayım, yanındayım anlamına gelen temaslarda bulunup ona güven verin. Bebeğiniz dışarda ise ortamdan sıkılabilir ve bunu size hareketleriyle veya oyuna olan ilgisizliğiyle belli eder. Bebeğinizin mutlu olabileceği ortamları tercih edin, ortamın emniyetli olması gerektiğini de göz önünde bulundurun.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0