OYUN DÖNEMİNDEKİ ÇOCUKLARIN PSİKOSOSYAL GELİŞİMİ

Çocukların 1 yaş ve 3 yaş arasında bulundukları psikososyal gelişim dönemi, özerkliğe karşı korku ve utanç dönemi olarak adlandırılır. Bu dönemde çocukların anne ve babalarına olan bağımlılığın azalması ve özerk hareket etmeye başlaması beklenebilir. Oyun dönemindeki çocuklar nasıl gelişir bakalım.

OYUN DÖNEMİNDEKİ ÇOCUKLARIN PSİKOSOSYAL GELİŞİMİ

Oyun dönemindeki çocuklar psikososyal gelişimi nasıl olur?

Çocukların oyun dönemine denk gelen 1-3 yaş arasındaki psikososyal gelişim döneminde yürümeye ve konuşmaya başlayabilen çocuklar. Anne ve babalarından bağımsız hareket etmek isteyen davranışlar sergileyerek özerklik duygularını geliştirebilirler.

1-3 yaş arasındaki dönemde bulunan çocukların anne ve babaları, onları destekleyip teşvik ederek kas kontrollerinin gelişimine yardımcı olabilir. Bu sayede çocuklar bazı ihtiyaçlarını yardımsız olarak karşılamaya başlayabilir. Anne ve babaların, çocukların bazı ihtiyaçlarını kendileri karşılayabilmesi için onları cesaretlendirmesi ve başarısızlık durumlarında çocuğu destekleyici davranışlar sergilemesi gerektiği söylenebilir.

Bu dönemde bulunan çocuklar, yürürken ebeveynlerinin elini tutmak istemeyebilir, merdivenleri desteksiz çıkmak isteyebilir ya da koltuğa tek başına oturmak isteme gibi bağımsız davranışlar sergileyebilir. Anne ve babaların bu dönemde çocuklara bazı ihtiyaçlarını kendisi karşılaması ve zaman zaman bağımsız hareket etmesi için izin vermesi, çocukların özerklik duygularını da geliştirecektir.

Çocuk psikososyal gelişim döneminde ne yapabilir?

Çocukların içinde bulundukları bu psikososyal gelişim döneminde, anne ve babaların fazla koruyucu davranışlar sergilemeleri ya da çocukların yaptıkları hatalara karşı cezalandırıcı davranışlarda bulunmaları, çocuklarda öfke, inatçılık, utangaçlık, şüphe gibi duyguların oluşmasına ve özerklik duygusunun olumsuz etkilenmesine neden olabilir.

Çocukların bu dönemde gelişmesi gereken özerklik duygularının yeterince gelişmemesi, onların kendilerine olan güvenlerinin az olmasına ve ilerleyen yaşlarda dahi ebeveynlerinden ayrı hareket etmelerinin zorlaşmasına sebep olabilir. Bunun önüne geçmek için anne ve babaların. Çocukların kendilerini tehlikeye atma ihtimali olmadığı zamanlarda bağımsız hareket etmelerine izin vermelerinin gerekli olduğu söylenebilir.

Anne ve babaların bu dönemdeki çocuklarına, yemeğini kendisi yemek istediğinde müsaade etmemesi, yapamayacağını düşündükleri için kıyafetlerini kendi başına giymesine izin verilmemesi gibi durumlar çocukların özerklik duygularının gelişmemesine yol açabilir. Bu dönemde özerklik duygusu yeterince gelişmeyen çocuklarda, yaşamlarının ilerleyen dönemlerinde kendini yetersiz hissetme, mükemmeliyetçilik. Sosyal fobi gibi kişilik bozukluklarının görülme ihtimali artacaktır.

OTİSTİK ÇOCUKLARIN TEDAVİSİNDE MÜZİĞİN YERİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0