OTİZMDE ORTAYA ÇIKAN DAVRANIŞ BOZUKLUKLARI

Otistik çocuklarda gözlemlenebilecek durumlardan biri davranış bozukluklarıdır. Otizmli çocuk özellikle ağır otizme sahipse saldırgan veya uygunsuz hareketlerde bulunabilir. Otizmde davranış bozuklukları görülebilir.

OTİZMDE ORTAYA ÇIKAN DAVRANIŞ BOZUKLUKLARI

Otizmde davranış bozuklukları nasıl olur?

Otizm çocuklarda pek çok belirtiler göstermesine karşın anne-babaları en çok zorlayabilecek belirtiler davranışsal olanlardır. Çocuk eğer otizmli ise davranışlarında önemli farklılıklar ortaya çıkabilir. Otizmi belirgin olarak ortaya koyan bu davranışlar anne-babalara oldukça garip ve tuhaf gelebilir. Çocuk eğer otizme sahip ise farklı durumlara çok abartılı veya değişik tepkiler verebilir. Çevresi ile ilgilenmediği ve empati kurmadığı için gelişigüzel ve olumsuz olan davranışlar sergileyebilir.

Çocukların otizmde sergiledikleri en olumsuz hareketler “Oto mutilasyon” olarak adlandırılan zarar verici hareketlerdir. Çocuğun otizmle birlikte zarar verici hareketler yapması anne ve babalar için oldukça zorlayıcı olabilir. Otizmin etkilediği beyin işlevleriyle beraber çocuk kendine veya başka çocuklara zarar verme eğiliminde olabilir. Bu hareketlerini kendisini veya karşısındakileri düşünmeden yapabilir. Bununla birlikte yeni şeyler öğrenmeye direnç gösterdiği için uygunsuz başka davranışlar da sergileyebilir. Örneğin, otistik çocuk yaşı büyük olsa dahi tuvalet ihtiyacını ortalık bir yerde giderebilir veya altına kaçırabilir.

Otizm ile beraber ortaya çıkan davranış bozuklukları nelerdir?

Zarar verici ve uygunsuz hareketlerinin dışında otistik çocuklar sıradanlığa oldukça alışkın olabilirler. Günlük rutinlerinin veya alışık oldukları çevrenin değişmesi onlarda büyük tepkilere yol açabilir. Örneğin, evde çocuğun odasındaki bir masa yer değiştirmişse ya da duvarları boyanmışsa çocuk buna oldukça sert duygu durumları şeklinde tepki gösterebilir. Öfke nöbetleri geçirebilir, ağlayabilir ya da sadece sürekli bir huzursuzluğa sahip olabilir. Ayrıca diğer insanların sıradan gördüğü şeylere karşı aşırı ilgi duyabilme eğilimleri de mevcuttur. Örneğin, sıradan bir bozuk parayı ya da sıradan bir kalemi saatlerce durup seyredebilirler. Aynı şekilde hareket edebilen nesnelere karşı da ilgi duyabilirler. Örneğin, bir yoyonun yuvarlanışı onlar için oldukça ilginç bir eylem olabilir. Buna benzer olarak mesela evdeki elektrik düğmelerine sürekli basarak yaşanan değişimleri, ışığın açılıp kapanmasını saatlerce seyretmek isteyebilirler. Otizmli çocuklarda çevreye karşı genel bir ilgisizlik görülse de ilgi duydukları sınırlı şeylere karşı takıntılı bir tavır içerisine girebilirler. Örneğin, çocuk bozuk paralara ilgi duyuyorsa sürekli aynı bozuk parayı izlemek isteyebilir.

Bunlar dışında otizmde ortaya çıkan davranış farklılıkları çocuğun tepkilerinde görünür. Çocuk çok sıradan bir şeye farklı tepkiler verebilir. Örneğin, önüne bir bardak konulduğu vakit bir anda gülmeye başlayabilir ya da ağlayabilir. Birisi zarar gördüğünde korkmak yerine buna gülebilir. Ayrıca otistik çocuklarda fiziksel olarak yeme içme isteksizliği ve uyku problemleri gözlemlenebilir.

OTİZMİN TIBBİ BELİRTİLERİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0