OTİZM VE EPİLEPSİ

Epilepsi, beyindeki elektrik dalgalarının çok hızlı çalışmasına bağlı olarak nöbetlere yol açan nörolojik bir rahatsızlıktır. Otizm ve epilepsi arasında önemli bir bağ vardır. Özellikle ağır otizm geçiren çocuklarda bir yan etki olarak epilepsi gelişme ihtimali mevcuttur.

OTİZM VE EPİLEPSİ

Otizmli çocuklarda görülebilecek rahatsızlıklardan biri de epilepsidir. Epilepsi, beynin elektriksel işlevinin aşırı hızlı çalışması sonucu nöbet ve krizlere sebep olan nörolojik olan bir rahatsızlıktır. Çocuklarda epilepsi görülme ihtimali her zaman bulunmaktadır. Özellikle ülkemizde sara hastalığı olarak adlandırılan epilepsi, çocuklarda rolandik epilepsi (çocukluk epilepsisi) gibi geçici olabilecek türlerde ortaya çıkabileceği gibi ömür boyu süren epilepsiler de olabilir. Epileptik olan çocuk genelde uykusunda ya da günlük hayatı içerisinde bayılıp havale geçirebilir. Epileptik olan çocuklar genellikle parlak ışıklara veya çeşitli seslere karşı aşırı duyarlı olabilirler. Bunlar onların krizlerini tetikleyebilir.

Otizm ve Epilepsi arasındaki bağ nedir?

Otizm ve epilepsi arasındaki bağ ise otizmli çocukların normal çocuklara göre epilepsi geçirmeye çok daha yatkın olmalarıdır. Normal çocuklarda epilepsi görülme ihtimali %0,5 ila %1 arası olarak belirtilirken, uzmanlar otizme sahip çocukların 3’te birinin epileptik olma ihtimali olduğunu söylemektedirler. Otizmli çocukların duyularındaki belirtiler kimi zaman ilgisizlik ve tepkisizlik olabileceği gibi kimi zaman da duyularından gelen uyarılara aşırı tepki verme şeklinde olabilir. Bu durum onların epileptik durumlarını tetikleyebilir. Eğer çocuk epileptik ise bazı ses ve ışıklara karşı aşırı tepki gösterip bu ses veya ışıktan rahatsız olduğunu belli edebilir. Bazen elleriyle kulaklarını veya gözlerini kapayabilir. Fakat bununla birlikte otizmin getirdiği tepkisizlik de görülebilir. Çocuklar kimi zaman parlak bir ışığa uzun süre takılıp bakabilir. Çocuğun eğer epileptik kriz geçirdiği gözlemleniyorsa anne ve babalar çocuklarını derhâl bir nöroloğa götürmelidir. Çocuğu krizini tetikleyecek ışık ve seslerden de uzak tutmalıdırlar.

Otizmli çocuklarda epilepsi genelde 3 yaşına kadar ortaya çıkabilir. Bu dönemde çocuk nöbet geçirebilirken kimi zaman da kısa süreli dalgınlıklar yaşayabilir. Bu dalgınlıklar kısa süreli ve değişik zamanlarda ortaya çıkabilir. Anne ve babalar çocuğun böyle davranışlarına karşı dikkatli olmalıdır. Zaten epilepsisi ileri düzeyde ortaya çıkarsa kendini daha fazla belli eden bir hâl alır. Özellikle çocuğun nöbetler geçirmesi veya bayılması anne-babaların dikkatli davranması gereken durumlardır. Çocuk, epilepsi tedavisi için nöroloğa götürülmelidir. Epilepsi ilaçlar ve tedavi ile azaltılabilir ya da tamamen ortadan kaldırılabilir. Anne-babaların dikkat etmemesi durumunda epilepsi çocuğun algılarını ve öğrenimi büyük ölçüde olumsuz etkileyebilir.

OTİZM NEDİR? ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0