OTİZMDE TEDAVİ SÜRECİ

Otizmli çocuklara tanı konulmuş ve çocuğun otizmli olduğu kesinleşmişse tedavi süreci başlar. Otizm tedavi süreci psikolojik ve ilaç tabanlı tedaviler uygulanabilir. Tedavinin olumlu sonuç vermesiyle otizm oldukça düşük seviyelere çekilebilir.

OTİZMDE TEDAVİ SÜRECİ

Otizm Tedavi Süreci Nasıl Gelişir?

Otizm ilk bebeklik itibariyle ortaya çıkmaya başlayan zihinsel bir rahatsızlıktır. Öncelikle söylenmelidir ki otizmin kesin bir tedavisi yoktur ve ömür boyu devam etme eğilimindedir. Otizm genel anlamıyla genetik bir bozukluktan kaynaklandığı için ilaç tedavileri hastalığın düzelmesi için fayda göstermeyebilir. Otizm asla tam anlamıyla ortadan kalkmaz ve kişide ömür boyu sürer. Fakat doğru tedavi ve eğitimle azaltılabilir. Bu azaltma girişimi ve tedavi yöntemiyle otizm yok denecek kadar az bir seviyeye indirilebilir.

Otizmin tedavisi belli süreçlerden oluşur. İlaç tedavisi uygulanabileceği gibi terapiler de uygulanabilir. İlaç tedavisi otizmin beyinde oluşturduğu gerilemeleri yavaşlatmak ve vücuttaki kimyasal dengeyi sağlamak adına önemli olabilir. İlaç tedavisi çocuğun otizm belirtilerini yok etmez lakin zarar veren davranışları, endişeyi ve huzursuz hisler oluşturan yan etkileri azaltabilir. Yani çocuğu zihinsel anlamda daha dengeli bir hâle getirmek için kullanılabilir. Çocuğun zihinsel olarak ilerlemesi ise terapiler ve özel eğitimle sağlanır. Terapiler davranış, bilişsel, konuşma ve uğraş terapileri gibi çeşitli kollara ayrılabilir. Terapi süreci aslında çocuğun otizmle birlikte yaşadığı zihinsel gerilemeyi kapatmak için kullanılabilir ve çeşitli koşullarda diğer çocuklar gibi yetenekler kazanması amaçlanabilir.

Lakin otizmin tüm dünyada yaygınlık kazanmasıyla bu terapi yöntemleri alternatif tedavi olarak kimi bağımsız kuruluşlar tarafından uygulanmaya başlanmıştır. Bu durum ülkemizde de yaygınlaşmış özel eğitim merkezleri gibi pek çok adla otizmli çocuklar için merkezler açılmıştır. Anne ve babaların güvenilirliğinden emin olunmayan kuruluşlara itibar etmemesi tavsiye edilmektedir. Çünkü konu hakkında uzman olunmadan ve gelişigüzel açılmış olan bu kurumların kaliteden yoksun oluşu çocuklarda bir ilerlemenin aksine daha hızlı gerilemelere yol açabilir. Ayrıca bu tip kuruluşlardan bazılarında uzman eğitimin yoksunluğunun yanı sıra çok fazla ucu açık uygulama gerçekleştirilebilir ve istismara yol açabilir. Bu ucu açık kuruluşlar tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de mevcuttur ve anne-babalar çocuklarını bu tip bağımsız kuruluşlara göndermemelidir.

Terapi uygulaması için hastanelerde, çocuk psikiyatristinden ya da bir çocuk nöroloğundan yardım istenebilir. En azından uzmanların tavsiyeleri ve yönlendirmeleri sonucunda çocuk için kaliteli bir özel eğitim kuruluşu seçilebilir.

OTİZM VE TANI SÜRECİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0