ZİHİNSEL ENGELLİ VE OTİSTİK ÇOCUKLARDA TEDAVİ SÜRECİ

Gelişim düzeyleri yaşıtlarına göre geride olan zihinsel engelli ve otistik çocuklar, çevrelerine uyum sağlayamadıkları için olumsuz davranışlar gösterebilirler. Otizm tedavi süreci nasıl ilerler gelin bakalım.

ZİHİNSEL ENGELLİ VE OTİSTİK ÇOCUKLARDA TEDAVİ SÜRECİ

Otizm tedavi süreci nasıl ilerler?

Farklı gelişim gösteren çocuklarda sıklıkla karşılaşılan olumsuz davranışlar arasında yaşıtlarıyla kurdukları ilişki ve okulda yaşadığı zorluklar gösterilebilir. Bazı aileler çocuklarını, başkalarını rahatsız ettiği düşüncesiyle sosyal ortama sokmaktan geri dururlar. Çocuk, kalabalık bir ortamda iletişim kurma davranışı sergilemediği için sosyal becerisini geliştirememeye başlar. Kendine güvenemeyen çocuk, insanların yanında olmaktan mutluluk duymaz.

Bu durumun ortadan kaldırılması için, yani bu çocukların olumsuz olarak nitelendirilen davranışlarını yok etmek için yapılacak şey, yeni davranışları öğrenebilmesidir. Bu davranışların yerine koyacakları olumlu davranışlar, çocuğun sosyalleşmesi açısından önemlidir.

Zihinsel engelli ve otistik çocuklar gelişirken, yaşıtlarının kendi başlarına öğrendikleri temel becerileri öğrenmekte zorluk yaşarlar. Bazılarına çok kolay görünen davranış şekilleri onlar için büyük mesele olabilir. Ama bu, onların hiçbir davranışı kazanamayacağı anlamına da gelmez. Çocuğun, kendi hayatını olduğu kadar ailenin de hayatını kolaylaştıracak davranışlar öğrenmesi mümkündür. Burada yapılacak şey, hangi davranışı kazanması gerektiği belirlenip onun üzerinde çalışmaktır. Yetersizliği belirlenen çocuğa o yönde hazırlanacak program, aile ve eğitimci desteğiyle ilerlerse çocuk istenilen davranışı kazanabilecektir. Yani önemli olan, çocuğa uygun programın belirlenmesidir.

Zihinsel engelli çocukların eğitiminde kullanılan yöntemler ne işe yarar?

Zihinsel engelli çocuklara istenilen davranışı öğretebilmek amacıyla farklı yöntemler kullanılabilir. Yöntem belirlendikten sonra yapılan geri bildirimlerle çocuk, doğru olanı pekiştirme imkânı bulabilir. Yöntem belirlenirken çocuğun yeterlik düzeyinin belirlenmesi, öğrenmesini istenilen konu ya da davranışın analizinin yapılmış olması gerekir. Analizi yapılan konu ya da davranış tekrarlanırsa, öğrenme güdülenirse başarı sağlanacaktır. Aynı zamanda bir defada öğretilecek davranışların sayısının belli olması da önemlidir. Çünkü çocuğa bir anda verilecek çok sayıda bilgi, fazla gelebilir.

Zihinsel engelli çocuklarında eğitiminde kullanılması gereken bu yöntemler, otistik çocuklar için de kullanılabilir. Bu eğitimlerde dikkat edilmesi gereken şey, davranışçı yaklaşımı esas alan uygulamalı davranış analizidir. Bu analiz, aileler ve eğitimciler tarafından daha kolay kullanılmaktadır. Çocuğun üzerinde öğrenmeyi olumlu etkileyen yöntem, günümüz eğitim sistemi içinde en çok tercih edilen yöntemdir. 

ZİHİNSEL ENGELLİ VE OTİSTİK ÇOCUKLARDA DAVRANIŞ DEĞİŞTİRME YAKLAŞIMI ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0