OTİZM NEDİR?

Otizm, çocukluk döneminde başlayan yaşam boyu süren iletişim, davranış ve bilişsel gelişmede geriliğe sebep olan bir zihinsel bozukluk olarak tanımlanabilir. Ortaya çıkış nedeni ile ilgili tartışmalar mevcuttur. Otizm nedir gelin bakalım.

OTİZM NEDİR?

Otizm nedir ve nasıl ortaya çıkar?

Çocukların zihinsel gelişimlerinde pek çok bozukluğun ortaya çıkması can sıkıcı ve üzücü bir durum olsa da yaşanabilen gerçektir. Bu olumsuz gelişmeler, öğrenim bozukluğu gibi sadece zihinsel yönden zorluk yaşatan rahatsızlıklar olabileceği gibi down sendromu gibi zihinsel eksilerin yanında fiziksel eksikliklerin de ortaya çıkabildiği rahatsızlıklar olabilir. Bu olumsuz rahatsızlıklardan biri de otizmdir.

Otizmin psikolojik bir bozukluk olup olmadığı konusunda hâlâ tartışmalar mevcuttur. Bu tartışmaların sebebi otizmin çeşitliliğinden kaynaklanmaktadır. Otizm çocuklarda çok ağır etkilerle ortaya çıkabileceği gibi çok hafif etkilerinin olduğu durumlar da söz konusudur. Örneğin, çocuk hayatının büyük bölümünde temel ihtiyaçlarında dahi anne ve babaya muhtaç olabilir ya da hafif bir durumda sadece bazı konuları öğrenmekte zorluk çekebilir. Otizmin bu kadar farklı şekillerde ortaya çıkmasını uzmanlar “otizm yelpazesi” olarak tanımlarlar. Farklı şekillerde ortaya çıkması ve etkilerinin değişkenlik göstermesi nedeniyle otizm tam anlamıyla bir bozukluk olarak tanımlanmak yerine bir “durum” olarak nitelendirilmektedir. Lakin tüm bu tartışmalara rağmen otizm, çocukluk çağlarında gelişmeye başlayan ve beyin gelişimini etkileyen bir zihinsel bozukluktur. Genelde uzmanlar bu rahatsızlığın genetik olarak ortaya çıkabileceğini söylemektedirler. Tam olarak nasıl ortaya çıktığı hakkında pek çok farklı görüş vardı ve hiçbiri kesin değildir.

Otizmin ortaya çıkardığı en önemli olumsuzluklar sosyal ve davranışsal bozukluklardır. Otistik çocuklar, özellikle ikili iletişimlerde büyük zorluklar yaşayabilirler. Çoğu zaman karşısındaki ile zihinsel bir temas kuramayabilirler. Belirtileri ve en önemli özelliklerden biri otistik çocukların göz temasından kaçınmasıdır. Konuşma ve seslenme konusunda anormallikler mevcut olabilir. Örneğin, çok yüksek sesle konuşurken bir anda fısıltı şeklinde konuşmaya başlayabilirler. Fiziksel temastan genellikle hoşlanmayabilir ve tepki gösterebilirler. Kendi istekleri doğrultusunda ancak fiziksel temas kurabilirler.

Otizmin belirtileri nelerdir?

Otizmin en büyük belirtilerinden biri de çocuğun empati duygusundan yoksun oluşudur. Yani hareketlerini sergilediklerinde karşısındaki insanların ne düşüneceğini umursamayabilirler. Bu davranışı çocukların ilk dönemlerinde gözlemlemek zordur. Ancak yaşları ilerledikçe ve zihinsel gelişimlerini tamamlamaları gereken yaşta bu tip davranışlar gözlemlenirse otizm olduğu anlaşılabilir. Otizmin bu belirtisi çoğu zaman çocuğun toplum içinde uygunsuz davranışlar sergilemesiyle gözlemlenebilir.

ÖĞRENİM BOZUKLUKLARININ BELİRTİLERİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0