OTİZMİN ORTAYA ÇIKMA OLASILIĞI

Otizm günümüzde giderek yaygınlaşan bir rahatsızlıktır. Özellikle 1991’den sonra otizmli vaka görülme olasılığı eskisine göre 3 kat artmıştır. Bu sebeple anne ve babalar farkındalıklarını arttırmalıdır. Otizm neden olur sorusu sıklıkla sorulan sorular arasındadır.

OTİZMİN ORTAYA ÇIKMA OLASILIĞI

Otizm neden olur?

Otizm, çocukluk dönemlerinde görülmeye başlayan nörolojik ve zihinsel bir rahatsızlıktır. Otizmin büyük bir çoğunluğu çocuklarda görülür ve devam eder. Çocuklara göre yetişkinlikte otizm görülme ihtimali oldukça düşük ve nadirdir. Anne-babaların otizme karşı farkındalık oluşturması ve otizm ihtimalini göz önünde bulundurması uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Nitekim otizm yıllar geçtikçe dünyada artış gösteren bir rahatsızlıktır. Bilimsel araştırmalar ve kayıtlar otizmin sürekli arttığını göstermiştir. Bilimsel araştırmalara göre 1991-2001 arasında görülen otizmli çocuk sayısı 1966-1991 arasında görülen otizmli çocuk sayısından üç misli fazladır. 2016 rakamlarına göre hafif ve ağır otizm birlikte olmak üzere dünyada her 88 çocuktan biri otizmli olma ihtimaline sahiptir.

Otizm genel olarak genetik bozukluklar nedeniyle ortaya çıkmasıyla birlikte nasıl ortaya çıktığı hakkında çeşitli görüşler mevcuttur. Kimi görüşler otizmin kalıtsal olduğunu söylerken kimileri ise etkenlere bağlı olarak geliştiğini söylemektedir. Örneğin, çocuğa yapılan bazı aşıların otizme yol açtığı iddia edilmektedir. Kalıtsal olarak ise otizm anne ve babada mevcut olduğu takdirde çocuğa geçme olasılığının yüksek olduğunu belirtir. Anne veya baba otizmin belirtilerini göstermese dahi otizme yatkın olabilir. Ortaya çıkışının psikolojik travmalara bağlı olduğunu söyleyen görüşler de mevcuttur.

Otizm hastalığının cinsiyete göre dağılımı nasıldır?

Belirtilmelidir ki otizmin erkek çocuklarda görülme olasılığı kızlara göre çok daha fazladır. Otizm her 189 kız çocuğun birinde görülme olasılığı olmasına karşın erkek çocuklarda bu oran 42’de bir olarak bilimsel çevreler tarafından iddia edilmektedir. Otizmin ortaya çıkışında herhangi bir ırk, ulus ya da sınıf farklılığı etkili değildir. Tesadüfi olarak gelişir ve her kesimde ortaya çıkabilir.

Otizmin yaygınlaştığı bir gerçek olmakla beraber önemli olan nokta otizme karşı farkındalığın artması gerekliliğidir. Anne-babalar ve yetişkinler otizm hakkında farkındalık yaratabilirler, bu rahatsızlığı öğrenebilirler böylece de otizm ve otizmli çocuklara karşı ön yargılarını kaldırabilirler. Çoğu zaman otizm anne-babalar ve yetişkinler tarafından bir “özürlülük hâli” veya “engel” olarak tanımlanmaktadır. Oysa ki otizm bir engel veya özürlülük değildir. Bilimsel olarak doğru eğitimle otizmin etkileri azaltılabilir ve hatta ortadan kaldırılmaya yakın bir orana düşürülebilir. Otizm geriletilebilir bir şey olduğu için ömür boyu süren bir özürlülükten ziyade çocuklarda oluşan bir “farklılık durumu” olarak algılanmalıdır.

OTİZMİN TEDAVİSİNDE TIBBİ KLİNİK YÖNTEMLER ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0