OTİZM VE SÖZLÜ İLETİŞİM

Otizmin ortaya çıkardığı ve anne-babalar için en endişe verici getirilerden biri de çocuğun konuşmamasıdır. Çocuklar genelde 1.5-2 yaşlarından sonra kısa cümlelerle konuşmaya başlayabilirler fakat otizmli çocuklarda konuşmama durumu gözlemlenebilir. Doğru tedavi ile otizmli çocukların konuşması sağlanabilir. Otizm iletişim becerileri diğer çocuklardan farklı gelişmektedir.

OTİZM VE SÖZLÜ İLETİŞİM

Otizm iletişim becerileri nasıl gelişir?

Çocukların gelişiminde en önemli noktalardan biri olarak sayılan ve bir ilerleme göstergesi olarak gözlemlenen konuşma becerisi çocuklarda 1.5 yaşından sonra ortaya çıkabilir. Fakat zihinsel rahatsızlıklar arasında sayılan otizmden konuşma önemli ölçüde etkilenebilir. Sözel iletişim kuramamak, konuşmalara ve seslenmelere tepki vermemek otizmin ilk belirtilerinden sayılmaktadır. Çocuk 2 yaşına kadar olan süreç içerisinde iletişimde oldukça zorlanabilir. Örneğin, anne veya babası seslendiğinde tepki vermeyebilir, kendisine herhangi bir konuşma yapıldığında dinlemeyebilir. Bu durum dikkat bozukluğu ile karıştırılmamalıdır. Otizmin belirtileri dikkat bozukluğundan çok daha ileri boyutlarda olabilir. İletişimde tepkisizlik ile birlikte ortaya çıkan en önemli otizm belirtisi çocuğun sözlü iletişim kuramaması yani konuşmamasıdır. Çocuk 2 yaşında ve sonrasında hiçbir kelime kullanmıyorsa otizmli olma ihtimali vardır.

Çocuğun konuşmaması veya sözlere tepki vermemesi karşısında çoğu zaman anne-babalar endişe duyabilirler. Fakat bazen anne ve babalar çocuğun bu durumunu otizmle bağdaştırmak yerine duyma sorunu yaşadığını düşünebilirler. Çocuklarını kulak burun boğaz bölümüne götürebilirler. Otizm tek bir belirti ile ortaya çıkmaz. Sağır olan çocuklar kendilerini bir şekilde ifade etmeye çalışabilirler. Otizmde ise böyle bir şey genelde söz konusu olmaz. Ayrıca sağır çocuklar etraflarına karşı büyük bir ilgi duyabilirler. Otistik çocuklar ise çevreleriyle ilgilenmek yerine kendi içlerine kapanmayı tercih edebilirler. Bu yüzden anne-babanın böyle bir durumda her zaman çocuğun otistik olma ihtimalini göz önünde bulundurması tavsiye edilmektedir.

Çocuğun konuşmaması veya otistik olması karşısında anne-babalar oldukça üzülebilirler. Fakat üzülecek bir durum söz konusu değildir. Otizme sahip çocuklar erken tanı ve özel eğitimle diğer çocuklar gibi konuşabilir, iletişim kurabilirler. Fakat erken tanı fazlasıyla önemlidir. Erken tanı sayesinde çocuk özel eğitime alınır. Böylece 5 yaşına kadar olan süreç içerisinde kelimeleri kullanır hâle gelebilir. Eğer 5 yaşından sonra tanı konulmuşsa çocuğa konuşma yetisi kazandırılması daha zor olabilir. Kimi zaman çocuklarda dil konusundaki gelişmeler gerileyebilir veya unutulabilir. Bu durumlarda dahi çocuk eğer özel eğitim almışsa işaret dili, çizim yapabileceği ya da bir şeyler karalayabileceği tahtalar veya bilgisayarlar gibi çeşitli iletişim araçlarıyla kendisini anlatabilir. Bununla birlikte eğitim almayan çocuklar ya hiç konuşmazlar ya da söyleyebildikleri sınırlı kelimeleri sürekli tekrarlama eğiliminde olurlar. 

OTİZM VE EPİLEPSİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0