OTİSTİK ÇOCUKLARIN İLETİŞİMİ

Otistik çocuklar arasında iletişim kurmayı tamamen reddeden çocuklar olduğu gibi doğru iletişime cevap verebilen çocuklar da vardır. Onların hayatlarında gerekli olan temel iletişim becerisini kazanabilmeleri için iletişim kurmayı öğrenmeleri gerekmektedir. Otizm iletişim becerileri bizlerden biraz farklıdır.

OTİSTİK ÇOCUKLARIN İLETİŞİMİ

Otizm iletişim becerileri nasıldır?

Otistik çocukların yapmakta en çok zorlandıkları şey, karşısındakiyle göz teması kurmaktır. Bu yüzden otistik çocukla iletişim kurabilmek için yapılacak ilk şey, onunla göz teması kurmaya çalışmak olmalıdır. Bu teması kurmadan önce kişi, çocukla temas kurmaya hazır olmalıdır. Mesela oyun oynarken ya da uzaktan göz kontağı kurmak istediğinde çocuğa ne soracağını ve nasıl bir ortamda olacağını bilmelidir.

İletişim kurmak isteyen kişi önce çocuğu karşısına almalıdır. Onun gözlerinin içine bakmalı ve ismini söylemelidir. Gülümsemek, burada ortamı rahatlatıcı bir eylem olacaktır. Etrafta eğer televizyon, radyo gibi uyarıcılar varsa ortadan kaldırılmalıdır. Her cümle sonunda çocuğun sevdiği bir yiyecek ya da nesne, pekiştireç olarak kullanılabilir. Bu ilişkiyi genele yaymak için kişi, her gün onun günlük hayatı içinde bunu tekrar etmelidir.

Otistik çocuklara iletişim kurmasını nasıl öğretebiliriz?

Eğer otistik çocuk, iletişim kurmayı bir eğitim kurumunda öğrenecekse belli rutinler oluşturularak ortamı düzenlenebilir. Mesela buralarda çocuğun dikkatini bozacak ses, cisim olmamalıdır. Aynı zamanda çocuk fiziksel ihtiyaçları (yemek, uyku, tuvalet gibi) karşılanmış bir şekilde eğitime başlamalıdır. Aksi takdirde bu hususlar da dikkat dağıtıcı uyaran olarak devreye girecektir.

Çocukla kurulacak ilişkide göz kontağı davranışı, çocuğun günlük hayatı içine genelleştirilirse yapıcı olacaktır. Bunun içi aile ya da eğitici, her fırsat yakaladığında çocuğa ismiyle seslenmeyi, hemen ardından onun göz hizasına gelerek temas kurmayı deneyebilir. Mesela çocuk uyumadan hemen önce göz teması kurulur ve her başardığında ödüllendirilirse göz teması kurma davranışı sıklık kazanabilir.

Otistik çocuklar iletişim kurmada ortak dikkat ve işaret etme davranışları üzerinde yetersizdirler. Çocukların ortak dikkatini geliştirmek için sevdiği nesneler kullanılabilir. Başta çocuk nesneye yönlendirilerek ona bakması sağlanır. Baktıktan hemen sonra çocuk yetişkine dönmezse mutlaka çocukla göz teması kurulmaya çalışılmalıdır. Otistik çocuklar bir şeyi işaret parmaklarıyla gösterme konusunda da sıkıntı yaşarlar. Böyle bir durumda yine yetişkin, çocuğun sevdiği bir nesneye parmağını uzatarak onun da yapmasını isteyebilir, bunu yaparken çocuğu teşvik etmek adına fiziksel yardımda bulunabilir.

MEYDAN OKUYAN ÇOCUKLARA YAKLAŞIM ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0