OTİSTİK ÇOCUKTAKİ OLUMSUZ DAVRANIŞLAR

Bireysel ve sosyal hayatlarını kolaylaştırmak adına eğitimlerinde çeşitli yöntemler kullanılan otistik çocukların olumsuz davranışları, etkili ve kişiye özel bir programla azaltılabilir. Olumsuz davranışlar otistik çocuklar üzerinde görülebilir.

OTİSTİK ÇOCUKTAKİ OLUMSUZ DAVRANIŞLAR

Olumsuz davranışlar neden otistik çocuklar üzerinde görülür?

Otistik çocuklarda görülen ve olumsuz olarak nitelendirilen davranışlar, istenmeyen, uygun olmayan, problem içeren vb. davranışlar olarak ifade edilmektedir. Bunlardan hangisi olursa olsun bilinen bir şey vardır ki bu davranışlar esasen çocuğun yapması istenilmeyen davranışlardır. Bu davranışlar, otistik çocuğun yaşına, cinsiyetine, ailenin ve toplumu yapısına göre eğer uygun karşılanmıyorsa problem olarak nitelendirilmektedirler.

Otistik çocukta görülen davranışın olumsuz olduğunu söylemek için şu sorulara cevap vermesi önemlidir: Kime, nerede, ne zaman, ne sıklıkta, ne kadar? Bu sorulara verilecek cevaplar, çocuğun davranışını anlamlandırmak için dikkate alınmalıdır. Bir örnekle bu durumu açıklığa kavuşturmak gerekirse: Çocukların derste öğretmenlerinden izin alarak konuşması normaldir. Fakat bu teneffüste arkadaşlarıyla olan konuşmalarda yapılırsa otistik çocuk için olumsuz bir davranış olarak gösterilebilir. Böyle bir durumda çocuğun bu hareketi yukarıdaki sorular dikkate alınarak cevaplanmalıdır; Kime: Arkadaşlarına; Nerede: Bahçede vb. davranışın değiştirilmesi bu çerçevede ilerleyebilir.

Bu örnekteki davranış, otistik çocuğun kendine ya da çevresine zarar verdiği bir olumsuz davranış değildir.  Fakat zaman zaman bunun tam tersi de görülebilmektedir. Otistik çocuğun kendini ısırdığı, kafasına vurduğu ya da arkadaşına vurduğu davranış şekilleri de görülebilir. Eğer çocuk bu şekilde hem kendine hem çevresindekilere zarar veren davranışlar sergiliyorsa öncelikle bunların giderilmesi uğraşılmalıdır.

Bunun ardından çocuğun dikkatinin dağılması, etrafındakilerle iletişim kuramaması gibi sorunları öğrenmesine engel durumlar olduğu için değiştirilmeye çalışılmalıdır. Çünkü bu şekilde çevresiyle uyumunda problem yaşayan çocuklar yaşıtlarıyla da problem yaşayacak ve bu durum onun sosyalleşmesine engel olacaktır. Mesela çocuk yerinde duramıyor, sürekli hareket etmek istiyorsa oturması gerektiği zamanlar da öğretilmelidir.

Otistik çocuktaki olumsuz davranışlar düzeltilebilir mi?

Otistik çocuklar çevrelerine uyumlu bireyler hâline getirilirken ortam-davranış-sonuç ilişkisi göz ardı edilmemelidir çünkü her davranışın sebebi vardır. Olumsuz davranışın sebebi incelenirken ortamı da dikkate almak önemlidir. Ancak bu şekilde olumsuz davranışın nedeni ve nasıl engellenebileceği çözümlenebilir.

KURALLARI BENİMSETMEDE SINIRLAYICI YAKLAŞIM  ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0