OTİSTİK ÇOCUKLAR İLE YAPILABİLECEK EĞİTİCİ ÇALIŞMALAR

Gelişimsel bozukluklar alanında yapılan her çalışma, otizme yeni bir soluk kazandırmak adına önemlidir. Bireysel ya da grup çalışmaları, okulda ve toplumsal mekânlarda yapılan uygulamalar, otistik çocuğun gelişme sürecesine olumlu katkı sağlayabilir. Otistik çocuğun eğitimi nasıl olur gelin bakalım.

OTİSTİK ÇOCUKLAR İLE YAPILABİLECEK EĞİTİCİ ÇALIŞMALAR

Otistik çocuğun eğitimi nasıl olur?

Otizm, gelişim süreçleri içinde kendi başına yer alır, yani diğerlerine benzemez. Bu yüzden otizm alanında ancak kuramsal temel ve çalışma felsefesini belirleyen kişilerin çalışıyor olması önemlidir. Bireysel çalışma, çocukla eğitici arasında geçecektir. İkili arasında temeli atılacak ilişki, ancak eğiticinin kendi kişisel gelişimine özen göstermesiyle olumlu sonuç alabilecektir.

Her çocuk farklıdır. Her biri için ayrı bir program yapılmalıdır. Çocuğa özgü, kısa dönem hedefleri kapsayacak program, değişime de açık olmalıdır. Bu tip çalışmalarda kısıtlayıcılık, çocukta ters tepki yaratabilir. Ayrıca çalışmanın esnek olmasının bir diğer önemi, kullanılacak yöntemin işlevselliğini kontrol etmeye olanak sağlamasıdır. Çocuğa öğretilecek materyalin ve araçların çocuk tarafından nasıl karşılandığı, kullanıldığı hakkında edinilecek bilgi, çalışmanın esnekliği sayesinde gerektiği zamanda değiştirilebilir.

Otistik çocuklarla hangi eğitici çalışmalar yapılabilir?

Otistik çocukla grup içinde çalışmak, tıpkı bireysel çalışmada olduğu gibi eğiticinin yetileri yaratıcı bir şekilde çocuğa kullandırmasını gerektirir. Gruplarda her zaman belli kurallar vardır fakat otistik çocuklarla yapılacak çalışmalarda kurallara göre hareket etmek zordur. Aslında otistik çocuklar bir araya geldiğinde sanki birbirlerini anlamıyor gibi görünebilirler ama deneyimler, onların birbirlerinin farkında oldukları ortaya koymaktadır. Bu yüzden grup içinde çalışırken onların kurallarını belirlemek daha yerinde olacaktır.

Otistik çocuklarla yapılacak grup çalışmaları, özellikle buluşma nesneleri üzerinde yapılmalıdır. Bunlar müzik eşliğinde dans etmek, ortak bir resim yapmak ve bunu sergilemek, beraber basit sesler çıkarmak gibi karmaşık olmayan aktiviteler olmalıdır. Kurulacak gruplar yirmişer dakikalara seanslar yaparak bunları yapabilirler. Burada dikkat edilmesi gereken şey, sonraki adımın hep bir öncekini tekrarıyla başlaması, bilinenden bilinmeyen doğru gidilmesi şeklinde olmalıdır.

Eğer okul gibi kurumlarda çalışma yapılacaksa, bu çalışmalar dış dünyanın gerçeklerine göre planlanmalıdır. Bu tip çalışmalar çocukların kaygılarını azaltır, kendilerine güven duymalarını sağlar. Kendine inanan çocuk, ilişki modelleri de geliştirebilir.

Psikodramatik ve sosyodramatik canlandırma yöntemleri, okulda yapılacak çalışmalar arasında yer alabilir. Bu tip çalışmalarda otistik çocuğun etrafındaki insanlar (öğretmen, terapist vs.) kendileri gibi davranmalı, çocuğa zorlama yapmadan farklı modeller oluşturmayı denemelidir.

EBEVEYNLERİN ÖRNEK DAVRANIŞLAR SERGİLEMESİNİN ÖNEMİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0