Kültürün Okumaya Etkisi

Okuma alışkanlığı kültür yoluyla aktarılan bir özelliktir. Genellikle çocuklar kitap okuma alışkanlıklarını ailelerinden alırlar. Okumaktan hoşlanmayan bir çocuk büyük ihtimalle okuyan ebeveynlere sahip değildir. Okuma alışkanlığı nasıl kazanılır gelin bakalım.

Kültürün Okumaya Etkisi

Okuma alışkanlığı nasıl kazanılır?

Kitap okumak, insanı diğer canlılardan ayıran önemli bir özelliktir. Yazı yazarak, kişi ve topluluklar kültürel birikimlerini bir sonraki nesle aktarmayı amaçlamışlardır. Okuma alışkanlığı öncelikle aileden edinilir, sonrasında ise çevrenin faktörü devreye girer. Eğer ki anne-baba kitap okuyor ve okumaya teşvik ediyorsa muhtemelen çocuğu da kitap okumayı alışkanlık hâline getirecektir. Eğer ki çocuğunuz hâlihazırda kitap okuyorsa onu daha çok okumasını söyleyerek, sıkıştırıp bunaltmamanız küçük fakat önemli bir nüans olarak göze çarpmaktadır.

Sadece okuma alışkanlığı değil aynı zamanda çocuk, okuma zevkini de anne-babasından ve çevresinden almaktadır. Şöyle ki babasının polisiye tarzda okuduğunu gören çocuk, polisiye okumaya hevesli olacaktır. Bu sebeple çocuğunuza, anne ve baba olarak siz öncü olacaksınız. Yapılan bir araştırmaya göre orta ve üst düzey sosyoekonomik çevre çocukları bilinçli şekilde ve yaşına uygun okumalar yaparken, alt düzey sosyoekonomik çevreye sahip çocuklar rastgele okuma yapmakta yahut hiç okuma yapmamaktadır.

Kitap okuma zevki bireysel bir durumdur. Her ne kadar yaş aralığına, cinsiyetine veya kültürel yapıya göre araştırmalarda bulunulsa da bu çıkan sonuçlar bize genel-geçer bir cevap niteliğindedir. Doğruluk payı olmasıyla birlikte kesinlik içermemektedir. Açıklamak gerekirse örneğin bir araştırmada 12 yaşındaki kız çocuklarının daha çok duygusal çocuk romanları okuduğu bilgisi çıkabilir. Bu net olmamakla birlikte doğru bir kanıdır. Okuma zevki bireysel bir durum olduğu için 12 yaşındaki bir kız çocuğu araştırma sonuçlarının aksine spor içerikli kitapları okumayı tercih edebilir.

Okullarda okuma alışkanlığı nasıl kazandırılmaktadır?

Okullarda okuma alışkanlığını artırmak için bazı programlar yapıldığı bilinmektedir. Çocuklara okuma ilgisi aşılamak isteyen öğretmenler iki yöntemden bahsederler. Bunlardan ilki, çocukların hızlı okumalarını sağlayacak okuma yeteneğini sağlamak. İkincisi ise çocuklarda okumaya karşı zengin bir istek kazandırmak ve onlara zengin okuma malzemesi hazırlamaya çalışmaktır.

EV İÇİNDE ALINABİLECEK GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
1
love
0
funny
0
angry
0
sad
1
wow
0