Okulun Ruhsal Gelişime Etkisi

Çocuklar için okul ortamı hiç bilmedikleri bir sosyal çevreye dâhil oldukları yeni bir maceradır. Okula başlayana kadar kısıtlı aile ortamına alışık olan çocuklar bu yeni çevrede bazı zorluklarla karşılaşabilir. Ancak yaşanan tüm zorluklar ve sıkıntılara rağmen çocukların ruhsal gelişimi açısından değerlendirildiğinde okul oldukça önemlidir.

Okulun Ruhsal Gelişime Etkisi

Okulun çocuğa nasıl faydası vardır?

Çocuklar için her türlü eğitim ailede başlayarak okulda devam eder. Okul öncesi dönemde çocukların öğrendikleri pek çok şey onları okul dönemine hazırlar. Yeni bir sosyal çevreye dâhil olan çocuğun uyumu, ailesi tarafından bu sosyal çevreye ne derece hazırlandığına göre değişiklik gösterir.

Okul, çocukların yalnızca yetişkinlik dönemine hazırlandıkları bir kurum değildir. Çocukların her açıdan desteklendiği ve sosyal kazanımların sağlandığı yerdir. Çocuklar okul sayesinde toplumun bir parçası olduklarının bilincine varabilirler. Ayrıca okul ortamı da büyük bir topluluk olduğundan çocuk, topluluk içinde nasıl davranması gerektiğini burada öğrenebilir.

Okul döneminin her bir evresinde çocuklar birbirinden farklı kazanımlar elde ederler. Okul öncesi dönem söz konusu olduğunda amaç çocuğa öğrenmeyi, paylaşmayı ve sorumluluğu öğretmek, onu okul ortamına alışkın hâle getirmektir. Yani okul öncesi dönemde çocuklar zorunlu eğitim dönemine geçiş için sahip olmaları gereken davranış ve bilgileri öğrenir. Zorunlu okul dönemiyle birlikte çocuklar kendi yeteneklerini keşfetmek, toplumsal bir birey olarak davranmak ve sosyalleşmek gibi kavramları öğrenir.

Çocuklar için okul, kendi bağımsızlıklarını ilan etme yolunda bir yardımcıdır. Okula başlayana kadar anne ve babasının öğrettikleriyle şekillenen çocuk okul ortamında karşılaştığı bilgiler sayesinde kendine bir yol çizer. Çocuğun kişiliği aile içi iletişimle şekillenir ve okul döneminde daha da belirginleşir. Bir gruba dâhil olan bir çocuk ebeveynlerinden farklı olan bu grupta var olma mücadelesi verir. Bu durum pek çok yeni bilgi gerektirir. Çocuklar okul ortamındaki sosyal tecrübeler yoluyla bir grupta söz sahibi olmayı, topluluk bilincini ve sorumluluk duygusunu öğrenir.

Çocuklar ailelerinin öğretileri doğrultusunda hareket ediyorken okula başlama dönemiyle birlikte bu durum değişebilir. Etraflarından etkilenen çocuklarda yeni hâl ve davranışlar gözlemlenir. Başarı kavramıyla tanışan çocuk başarıyı elde etmenin yollarını araştırdığı bir sürece dâhil olur. Sosyalleşmenin anahtarı olan okul, çocukların ruhsal gelişimlerini en az aileleri kadar etkiler.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0