OKUL ÖNCESİ DÖNEMDE PSİKOSOSYAL GELİŞİM

Okul öncesi dönemde bulunan 3-6 yaş arasındaki çocukların içinde bulunduğu psikososyal gelişim dönemi, girişimciliğe karşı suçluluk dönemi olarak adlandırılır. Çocukların bu dönemde çevrelerine karşı olan merak ve duyarlılıklarının artacağı söylenebilir.

OKUL ÖNCESİ DÖNEMDE PSİKOSOSYAL GELİŞİM

Okul Öncesi Dönemde Psikososyal Gelişim Nasıl Olur?

Çocukların, okul öncesi çağına denk gelen girişimciliğe karşı suçluluk döneminde, çevrelerindeki olaylara, insanlara ya da farklılıklara olan meraklarının artacağı söylenebilir.

Çocuklar bu dönemde, çevrelerinde yaşanan olayları. Farklı gördükleri şeyleri anlamak için daha fazla soru sorabilir, bunları anlamlandırmak için çaba sarf edebilirler. Bu dönemdeki çocukların karşı cinsin farklılıklarını merak edip bu yönde sorular sorması ve farklılıkları keşfetmeye çalışması da normal bir davranıştır. Çocukların bu dönemdeki davranışlarına anne-babaları tarafından küçümseyici, kızgın, sert tepkiler gösterilmesi ya da soruların yanıtsız bırakılması, çocukların girişimcilik ve araştırma duygularının gelişememesine neden olabilir. Özellikle cinsel konulardaki soruların yanıtsız bırakılması ya da bu sorulara ve bu yöndeki davranışlara sert tepki gösterilmesi, çocukların cinsellikle ilgili yanlış bilgiler edinmelerine ve ilerleyen dönemlerde bu konuda yanlış düşünceler geliştirmelerine neden olabilir.

Bu dönemde çocukların kas güçleri ve düşünce yetenekleri artmaya başlayacağından dolayı bu yönde ilgiler geliştirmeleri, arkadaşlarıyla birlikte grup oyunları oynamaya başlayabileceklerini söylemek mümkündür. Bu dönemde kendi yaş grubundaki çocuklarla oyun oynamaya başlayan çocukların sosyal ilişkileri de bu sayede gelişim gösterecektir.

Girişimciliğe karşı suçluluk dönemindeki çocuk ne yapabilir?

Girişimciliğe karşı suçluluk döneminde bulunan çocukların, yönelttiği sorulara onların anlayabileceği şekilde, kısa ve net cevaplar vermek uygun olacaktır. Bu dönemde sorduğu sorulara yeterince cevap alamayan ya da sosyal ilişkiler kuracak bir ortamdan uzak kalan çocukların sorumluluk bilinçleri ve öz güvenleri gelişmeyebilir. Çocuklar sordukları sorulara ya da gösterdikleri davranışlara anne ve babalarından sert tepkiler aldıklarında ise suçluluk duygusu geliştirip araştırma istekleri ve merakları körelebilir.

Bu dönemde bulunan erkek çocukların babasından annesini, kız çocukların ise annesinden babasını kıskanma davranışları sergilemeleri de normal olacaktır. Anne ve babaların, bu duyguların, çocukların içinde bulundukları dönemde normal olduğunu ve geçici olduğunu unutmamaları ve anlayışlı olmaları gerektiği söylenebilir.

Çocukların bu dönemde yaptıkları davranışlardan dolayı suçluluk duygusu geliştirmemesi için. Ebeveynlerin çaba sarf etmeleri ve buna uygun yaklaşımlarda bulunmaları önemli olacaktır.

KİŞİLİK GELİŞİMİNDE BABANIN ETKİSİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0