OKUL ÖNCESİ DÖNEMDE BESLENME

Okul öncesi dönem çocukların gelişimleri için önemli bir dönemdir. Okul öncesi dönemde beslenme alışkanlıkları çocukların yaşam boyu sahip olacakları alışkanlığın temelini oluşturur. Bu nedenle okul öncesi dönemde kazanılacak alışkanlıklar önemlidir.

OKUL ÖNCESİ DÖNEMDE BESLENME

Okul öncesi dönemde beslenme nasıl olmalıdır?

Bebeklik döneminde katı gıdaya geçişle birlikte yavaş yavaş oturmaya başlayan damak tadı ve yemek yeme alışkanlıkları okul öncesi dönemlerde iyice belirginleşir. Bu dönemde çocukların genellikle favorisi olan veya yemeyi reddettikleri pek çok besin vardır. Önemli olan çocuğun favorisi olan besinleri tüketirken ek olarak yeterli ve dengeli beslenebilmesi için ihtiyaç duyduğu tüm grupları da programına dahil etmektir. Anne ve babalar bu durumda bazı noktalara dikkat ettiklerinde çocukların düzenli ve sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmasına yardımcı olabilir.

Çocukların düzenli bir beslenme programlarının olmasının ilk koşulu ailenin beslenmesinin de düzenli olmasıdır. Aile içinde düzenli yemek saatlerinin bulunması çocuklar için örnek teşkil etmek ve alışkanlık kazanımı açısından önemlidir. Buna ek olarak yemek yeme alışkanlığı kazanması istenen bir çocuk için yemek saatleri hoşlanacağı besinler, sunumlar veya yemek araç gereçleriyle ilgi çekici hâle getirilebilir.

Dengeli beslenme için ihtiyaç duyulan karbonhidrat, yağ, protein, vitamin ve minerallerden oluşan dört besin grubu da öğünlere dâhil edilmelidir. Bir besin grubu diğerinin muadili olarak sunulmamalıdır. Örneğin, protein grubundan olan bir tavuğu yemek istemeyen çocuğa alternatif olarak karbonhidrat grubuna dâhil olan makarna sunulduğunda çocuk her seferinde makarnayı seçebilir. Bu durumda zamanla beslenme bozuklukları ortaya çıkabilir. Bunun yerine her besin grubu azar azar porsiyonlara bölünerek çocuğun yemesi sağlanmalıdır. Yetişkin bir insanın yiyebileceği bir tabaklık yemeğin küçük bir çocuk için çok fazla olduğu unutulmamalı, en fazla yarım tabak yiyebileceği hesaba katılmalıdır. Bu durumda gereğinden fazla besinin yedirilmek için zorlanması çocuğun yemeğe karşı hevesini kaçırabilir.

Okul öncesi dönemde öğün arasında abur cubur verilmeli mi?

Öğün aralarında besin değeri düşük yağ ve şeker açısından zengin abur cuburlar çocuklara verilmemelidir. Bu durum çocuğun iştahını olumsuz etkileyebilir. Bunu yerine bazı sebzeler, meyveler öğün aralarında tercih edilebilir. Çocukların fiziksel olarak ne kadar aktif olduğuna bağlı olarak beslenme programında düzenlemeler yapılmalıdır.

Çocukların beslenmesindeki önemli konulardan biri ebeveynlerinin tavrıdır. Ebeveynler yemek konusunda ısrarcı olursa, çocuğu diğer kardeşleriyle veya akranlarıyla kıyaslarsa bu durum da yemek yeme alışkanlığını olumsuz etkileyebilir. Anne ve babalar çocuklarının yeterli ve dengeli beslenebilmesi için bu gibi konulara özen göstermelidir.

GÜNLÜK BESİN GRUPLARININ İDEAL MİKTARLARI ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0