Okul Niçin Gereklidir?

Eğitim ailede başlayıp okul ile devam eden uzun bir süreçtir. Bir çocuğun olumlu kişilik özelliklerine sahip olması ve memnun bir hayat yaşaması için iyi bir eğitim süreci gereklidir.

Okul Niçin Gereklidir?

Okul eğitiminin amacı nedir?

Okul eğitimi denince akla analitik zekâyı geliştiren veya değerleri aktaran bir sistem yapısı gelse de aslında kazanımlar sadece bunlardan ibaret değildir. Okul çocukların psikolojik gelişimleri için de önemli bir yapı taşıdır. Çocukların ailelerinde başlayan eğitim süreci okul ortamında buldukları sosyalleşme imkânı sayesinde gelişir. Başarı odaklı bir toplumda yaşayan çocuk başarıyı nasıl elde edebileceğini okuldan öğrenebilir. Bu kazanım toplumsal yapı içinde mutlu bir bireye dönüşebilmesi açısından önemlidir.

Okul, çocukların kısıtlı aile çevresinden çıkarak yeni yaşantıları ve bakış açılarını öğrenmeleri açısından oldukça önemlidir. Okul sayesinde bir çocuk içinde bulunduğu toplumu daha net bir biçimde değerlendirme ve topluma uyum sağlama fırsatı bulur.

Okulun bir çocuk için neden gerekli olduğu düşünüldüğünde elbette akla ilk gelen konu eğitim kavramıdır. Yetişkinlik dönemi için ihtiyaç duyulan bilgiler, zihinsel gelişim ve değerler okuldaki eğitim aracılığıyla kazanılır. Düşünsel gelişimin desteklenmesi için eğitim oldukça önemlidir.

Kimi aileler çocuklarının gelişimleri konusuyla yeterince ilgili olmayabilir. Ayrıca ailenin kendi çabalarından bağımsız olarak yaşadıkları olumsuzluklar çocukları da olumsuz etkileyebilir. Gelişimi için gerekli ilgiyi göremeyen çocuk bu tür kazanımları da okul aracılığıyla sağlar. Yani okul yalnızca iyi bir yetişkinlik hayatı için gerekli eğitim bilgilerini içermez, çocuğun psikolojik ihtiyaçlarını da tatmin etme görevi vardır. Problemli bir aile yapısında büyüyen bir çocuk için yetişkinliğin olumsuz etkilenmemesi okulun çocuğu desteklemesi sayesinde olabilir.

Aileler çocuklarına belli başlı kuralları, kavramları, toplumsal değerleri öğretmekle yükümlüdür. Sosyal bir çevreye giren çocuk ailesinden öğrendikleri doğrultusunda hareket eder. Ailenin bu konudaki eksikliklerini de okul tamamlar.

Okul çocukların ilgi ve yetenekleri doğrultusunda başarılı birer yetişkin olabilmelerine destek olan bir kurum olarak değerlendirilebilir. Çocuğa sağladığı çok yönlü kazanımlar sayesinde onu yetişkin bir birey olmaya hazır hâle getirir. Bu durumda okul ve aile iş birliği hâlinde olduğu zaman daha mutlu ve tatmin olmuş bireyler yetişebilir.

Tepkiniz nedir?

like
2
dislike
0
love
1
funny
1
angry
1
sad
0
wow
0