ÖĞRENİM BOZUKLUKLARI

Öğrenim bozuklukları olarak adlandırılan rahatsızlıklar tek çeşit değildir ve pek çok farklı türü vardır. Bu bozukluklara sahip çocuklar iyileştirilebilir ve zihinsel gelişimlerine yardım edilerek topluma katılımları sağlanabilir. Öğrenim bozukluğu nedir gelin bakalım.

ÖĞRENİM BOZUKLUKLARI

Öğrenim Bozukluğu Nedir?

Çocuklar doğumlarından itibaren öğrenmeye meyillidirler. Aylar geçtikçe ve büyümeye başladıkça çocuklar hem yaşadıkları zihinsel sıçramalarla hem de çevresinin etkisiyle öğrenimlerini geliştirebilirler, zekâlarını ilerletebilirler ve etraflarındaki dünyayı anlamaya başlayabilirler. Bununla birlikte her çocukta öğrenim aynı hızda ve olumlu yönden gelişecek diye bir kural mevcut değildir. Kimi zaman çocukların öğrenme yetileri, doğuştan ya da çevresel faktörler nedeniyle eksik bulunabilir. Doğuştan ya da sonradan oluşan bu faktörler çocuğun zekâsının gelişiminde olumsuzluklar oluşturabilir ve çocuğun yeni şeyler öğrenmesini ve çevresini anlamasını zorlaştırabilir.

Öğrenim bozuklukları olarak adlandırılan rahatsızlıklar tek bir çeşit değildir ve pek çok farklı türü vardır. Bu öğrenim bozuklukları, doğuştan gelen fiziksel ya da zihinsel engel ve rahatsızlıklar olabileceği gibi çocuğun gelişim sürecinde psikolojisinin etkilenmesi sonucu ortaya çıkan zihinsel bozukluklar da olabilir. Doğuştan gelen fiziksel bozukluklara örnek verilirse doğuştan sağırlık, körlük, renk körlüğü ya da doğuştan gelen kronik hastalıklar gibi bedensel sorunlar söylenebilir. Bunun yanında zihinsel olarak ortaya çıkan bozukluklar da olabilir. Örneğin disleksi, disgrafi, disfazi, dispraksi, dikkat eksikliği, hiperaktiflik gibi rahatsızlıklar zihinsel bozukluklar arasında sayılabilir. Bu fiziki ve zihinsel rahatsızlıklar sadece öğrenim konusunda çocuğa zorluk yaşatmamasıyla birlikte hepsi öğrenimde zorluğa yol açabilir.

Öğrenim bozuklukları nasıl iyileştirebilir?

Doğuştan gelişen öğrenim bozukluklarının yanı sıra çocuk öğrenim bozukluğunu daha sonraki yaşlarında da yaşayabilir. Bundaki en önemli sebep çocuğun gelişiminde psikolojik olumsuzluklara maruz kalmasıdır. Çocuğun ilk gelişim dönemlerinde aile içinde yaşanan olumsuzluklar, tartışmalar ve kavgalar çocuğun psikolojisini geri dönülemez şekilde etkileyebilir. Özellikle aile içi şiddet, anne ve babanın birbirine vurması ya da anne veya babanın çocuğa vurması çocukta pek çok psikolojik rahatsızlığın oluşmasına sebep olabilir. Bu psikolojik rahatsızlıklara örnek verilecek olursa travma sonrası stres bozukluğu, antisosyal kişilik bozukluğu, depresyon gibi psikolojik bozukluklar sayılabilir. Bu tip bozuklukların tamamı çocuğun kendini geliştirmesini ve öğrenme sürecini ilerletmek için bir engel olabilir.

Bunların yanı sıra gelip geçici öğrenim bozuklukları da gözlemlenebilir. Bu tip bozuklukların anne-baba tarafından fark edilmeden dahi ortadan kalkabilir. Örneğin, yazısı okunamayacak derecede kötü olan bir çocuk yazısını düzeltebilir ya da yavaş okuyan veya yazan bir çocuk alıştırma yaptıkça bu konularda hızlanabilir.

Uzun süreli ve kalıcı öğrenim bozuklukları olan çocuklar ise özel eğitim alarak kendilerini geliştirebilirler. Her bir rahatsızlık için özel öğretim yöntemleri izlenebilir ve böylece çocuğun zihinsel gerilemeleriyle öğrenim bozukluğu en alt seviyeye çekilebilir.   

ÖĞRENİM BOZUKLUKLARI VE ÖZEL EĞİTİM ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0